Merkelová hrozí Trumpovi, ten jí vmetl malé příspěvky do NATO

Autor: ČTK - 
11. 6. 2018
06:58

Dohru vypjatého víkendového summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 v Kanadě obstarali německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Donald Trump. Merkelová nejprve potvrdila reakci EU na americká cla na hliník a ocel, poté prezidenta USA zkritizovala za odvolání podpory závěrečného komuniké summitu prostřednictvím tweetu. Trump zase Německu vmetl nízké příspěvky do Severoatlantické aliance a zopakoval, že se Spojené státy nenechají využívat.

„Odvolání takříkajíc prostřednictvím tweetu je samozřejmě... alarmující a trochu skličující,“ řekla Merkelová v neděli večer televizi ARD. Dodala, že podobně jako Kanada připravuje také EU protiopatření proti americkým clům.

Trump oznámil své stažení podpory už tak velmi opatrně formulovaného závěrečného prohlášení ze summitu G7 v noci na neděli prostřednictvím Twitteru. V příspěvcích se navíc nevybíravě vyjádřil na adresu kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Sedm průmyslových mocností se po jednáních v závěrečném komuniké mimo jiné zavázalo, že budou bojovat s protekcionismem a zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO), aby byla spravedlivější.

Klopotně dosažený kompromis nejdříve schválili všichni členové skupiny G7, kterou tvoří USA, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie, Francie a rovněž Evropská unie jako celek, nakonec ale dohodu popřel Trump.

Trump pálil zpět: Krvácíme do NATO, vy dáváte málo

„Je mi líto, ale nemůžeme dopustit, aby naši přátelé - nebo nepřátelé - nás v záležitostech obchodu nadále využívali,“ napsal Trump v reakci na kontraopatření k jeho hliníkovým a ocelovým clům. Dodal, že musí dbát na zájmy amerických pracovníků.

V jiném tweetu pak kritizoval některé země EU, že na rozdíl od USA málo přispívají do rozpočtu Severoatlantické aliance, a přitom svého spojence kritizují za jeho obchodní politiku.

Německo na NATO (pomalu) platí jedno procento HDP, zatímco my platíme čtyři procenta mnohem většího HDP. Myslí si snad někdo, že to dává smysl? Chráníme Evropu (což je dobré) za cenu velkých finančních ztrát, a pak nás nespravedlivě natírají kvůli obchodu. Změna je na dohled!“ napsal Trump ze Singapuru, kam přijel na úterní summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zadnice ( 11. června 2018 11:19 )

USA chrání Evropu? A před kým???

ivoadler ( 11. června 2018 11:00 )

Nemluvě o tom, že Japonci jsou z toho konsternovaní. A to má Trump jednat s Kimem!

ivoadler ( 11. června 2018 10:57 )

Já si myslím, že se nakonec kluci a holky v G7 ještě domluví. Oběma stranám totiž hoří koudel u pr dele.

Zdenk Kopen ( 11. června 2018 10:47 )

USA ze sebe dělají nenahraditelné spasitele Evropy a mají v ní hlavně své velmocenské zájmy. Nebýt Rusů, tak by tady neměl kdo psát, protože Češi by vyletěli z komínů koncentráků. Možná by jich pár přežilo, byli by poněmčeni a zapomněli by češtinu. Tolik velebený Západ nás kdysi předhodil Hitlerovi; který, kdyby byl vyhrál v Rusku, tak by si pak podrobil i V. Británii. USA by pro Evropu nehnuly malíčkem, natož aby obětovaly miliony vojáků tak, jako Rusové. Aby toto někdo pochopil, tak musí mít víc inteligence, než má prázdná makovice.

sores ( 11. června 2018 10:43 )

arne100: přesně tak to je. Do Evropy opět zavřít hranice a čmoudy vracet šupem zpět. Pletou si Evropu s Rájem kde je vše zadarmo a neznají pojem práce. Za vše může jen bílá politická rasa,kdo jiný?????

Zobrazit celou diskusi
Další videa