Vede zemi k fašismu? Albrightová se pustila do Trumpa a zavírání dětí do klecí

Autor: Darina Jíchová - 
3. července 2018
16:55

Americká exministryně zahraničí s českými kořeny Madeleine Albrigtová se v programu britské stanice BBC The Andrew Marr Show pustila do současného prezidenta Donalda Trumpa a označila ho za „nejnedemokratičtějšího prezidenta v dějinách moderní Ameriky“. Zároveň však dodala, že ho nepovažuje za „fašistu“.

Albrigtová, která sloužila jako ministryně zahraničí v letech 1997-2001 pod prezidentem Billem Clintonem a stala se první ženou v této funkci, se v rozhovoru s BBC nechala se slyšet, že ji Trumpova politika „velice znepokojuje“. Zmínila se také o její nové knize Fašismus: Varování (Fascism: A Warning), kterou inspirovala nejen současná politická situace, ale i její rané dětství v Československu.

Antidemokrat, ale ne fašista

Domnívá se, že Trump svou vládou směřuje k novému typu fašismu, jeho samotného ale za fašistu nepovažuje. „Fašistický vůdce je někdo, kdo k dosažení svých zájmů využívá násilí,“ uvedla. „To Trump nedělá, nicméně ho považuju za nejnedemokratičtějšího prezidenta,“ dodala, že ji také zneklidňuje jeho postoj ke svobodě slova a tisku.

„Není to pro mě, jako bývalou diplomatku, lehké, být v jiném zemi a v přímém přenosu kritizovat prezidenta vlastní země. Mám ale o budoucnost našeho státu obavy,“ prohlásila Albrightová. Exministryně je Trumpovým častým kritikem a pravidelně o něm mluví jako o „nedemokratovi“ nebo „antidemokratovi“.

Rozdělování rodin je neamerické

Je to ale poprvé, kdy současné směřování země přirovnala k fašismu, který nepovažuje jen za hrozbu pro Spojené státy, ale pro celý svět.  Vyjádřila se také k problematice migrace. „Každá země má právo vytvořit si vlastní imigrační zákony. Amerika byla vždycky velmi liberální,“ uvedla exministryně.

„Když se podíváme na čísla, ve státech je pořád dost místa pro příchozí lidi. Spoustu firem je připravena přijmout migranty jako pracovníky, protože potřebují zaměstnance. Co mě naprosto uráží je rétorika, kterou Trump používá, když tvrdí, že tito lidé zamořují naši zemi,“ vysvětlila svůj postoj.

Rozdělování rodin na hranicích a zavírání dětí do klecí popsala jako „neamerické“. „Nikdy jsem nic podobného neviděla. Připomíná to ale události, ke kterým docházelo ve fašistických zemích,“ prohlásila.

Kimovo vítězství

Jako legenda na poli diplomatických vztahů a představitelka USA, která navštívila Severní Koreu, promluvila o singapurském summitu. Označila ho za Kimovo vítězství. „Kim Čong-un stanul na podiu po boku amerického prezidenta, v pozadí vlály severokorejské vlajky, vystoupili tam jako rovnocenní partneři. Nevíme, co vzešlo z jejich jednání. Jediná věc, ke které došlo, je odvolání americko-jihokorejských vojenských cvičení,“ řekla Albrightová.

Jedním z posledních témat jejího výstupu byla otázka „obchodní války“, kterou uvalením cel rozpoutal Trump. „Nevěřím v obchodní válku a mojí odpovědí je Harley-Davidson. To je typicky americká značka, když se oni rozhodli přesunout výrobu jinam, je opravdu něco špatně,“ připomněla následně americké dějiny a současnou situaci přirovnala ke stavu před velkou hospodářskou krizí.

 

Video Madeleine Albright v Praze o Trumpovi: Máme nenávidět všechny kromě bílých mužů - Jan Jedlička

Taurus70 ( 3. července 2018 18:10 )

 Sarajevska reznice kaze moralku?Jestli existuje peklo tak tato zruda tam ma misto jiste👿👿

zkzkz ( 3. července 2018 17:15 )

zkzkz ( 3. července 2018 17:13 )

Od krvavé Madly to sedí

kapturek ( 3. července 2018 17:06 )

ta stara ku.rva madlena jeste nezdechla ? kdyz ji vidim tak si vzdycky vzpomenu na saska Vasika Havlu, dve takove spiny odporne

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud