Nad Londýnem vzlétne „Miminko Trump“. A Mayová na venkově pohostí i Melanii

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
6. 7. 2018
22:40

Během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Londýně příští týden se zřejmě bude u tamního parlamentu vznášet Trumpova nafukovací karikatura. Akci skupiny, která se označuje za umělecké antifašistické aktivisty, povolil londýnský starosta. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že aktivisté ještě potřebují povolení policie a správy letového provozu.

Šestimetrová žlutooranžová figurína, které její autoři říkají Miminko Trump (Trump Baby), by se mohla v blízkosti britského parlamentu vznášet 30 metrů nad zemí 13. července ráno. V ten den bude americký prezident v Londýně na pracovní návštěvě.

V době návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa se nad Londýnem bude vznášet jeho karikatura.V době návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa se nad Londýnem bude vznášet jeho karikatura. | 

Radnice se smyslem pro humor akci povolila

Podle organizátorů starosta Sadiq Khan nejprve nechtěl akci s obřím balónem povolit. „Ale díky obrovské podpoře veřejnosti zřejmě radnice našla smysl pro humor,“ uvedl Leo Murray. Podle agentury AFP získali aktivisté pod příslušnou petici přes 10 tisíc podpisů.

„Starosta podporuje právo na pokojný protest, který může mít mnoho různých podob,“ řekl starostův mluvčí. Podle něj se tým z radnice setkal s organizátory a povolil jim využít k akci část náměstí u parlamentu. Mluvčí starosty ale dodal, že demonstranti ještě potřebují povolení policie a správy letového provozu.

Místo do Londýna pojede Trump na venkov

Program Trumpovy návštěvy Británie se bude odehrávat na venkově, v Londýně, kde by ho zřejmě čekaly demonstrace, pouze přenocuje. Vyplývá to z itineráře jeho cesty, který zveřejnil úřad britské premiérky Theresy Mayové. Ta ho pozvala už před více než rokem na státní návštěvu, po protestech britské veřejnosti kvůli jeho protiimigrační politice nakonec byla návštěva změněna na pracovní.

Trump přiletí do Británie ve čtvrtek 12. července z Bruselu, kde se koná summit NATO. Premiérka Mayová pohostí amerického prezidenta a jeho manželku Melanii na slavnostní večeři v Blenheimském paláci (nedaleko Oxfordu), ve venkovském sídle, kde se v roce 1874 narodil Winston Churchill. Poté prezidentský pár přenocuje v londýnské rezidenci amerického velvyslance.

Do Skotska na golf, pak za Putinem

V pátek 13. července navštíví Trump spolu s Mayovou venkovské sídlo britských premiérů v Chequers, které leží asi 65 kilometrů od Londýna. Po pracovním obědě obou státníků je naplánovaná tisková konference. V pátek odpoledne by se měl Trump na hradě Windsor setkat s královnou Alžbětou II.

Z Británie odcestují Trumpovi v pátek večer do Skotska, kde vlastní americký prezident dvě golfová hřiště a kde stráví víkend. V pondělí pak čeká Trumpa schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách.

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa