Mayová pod tlakem kvůli potratům. Přijde změna i v Severním Irsku?

Autor: ČTK, dj - 
28. 5. 2018
22:35

Britská premiérka Theresa Mayová čelí tlaku, aby po irském referendu o povolení potratů umožnila legalizaci interrupcí také v Severním Irsku. Na ministerskou předsedkyni v tomto směru naléhají některé přední představitelky konzervativní strany včetně ministryně pro záležitosti žen a rovné příležitosti Penny Mordauntové, napsal nedělník The Sunday Times.

Irové v pátečním referendu rozhodli o zrušení ústavního dodatku, který zakazoval potraty. Výraznou liberalizaci pravidel pro interrupce podpořilo 68 procent hlasujících a irská vláda v čele s premiérem Leem Varadkarem slíbili, že do konce roku prosadí zákon, který umožní legální přerušení těhotenství do 12. týdne.

V sousedním Severním Irsku, které je součástí Spojeného království, však nadále platí zákon, který potraty neumožňuje ani v případě znásilnění či vážného poškození plodu. Severní Irsko je tak jedinou částí Británie, kde se interrupce provádějí pouze v případě ohrožení života matky.

Političky jsou pro potraty

„Je to historický den pro Irsko a nadějný den pro Severní Irsko. Tuhle naději nesmíme zklamat,“ uvedla Mordauntová, podle níž by změna postoje Irska k potratům měla ovlivnit i zákony platné v Severním Irsku.

Ačkoli v britském parlamentu by podle The Sunday Times příslušnou změnu zákona nejspíš podpořilo přes 130 poslanců včetně zástupců vládních konzervativců, je téma legalizace potratů pro premiérku velmi ožehavé. Riskuje totiž, že by kvůli sporu o interrupce mohla přijít o podporu severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), kterou nutně potřebuje pro udržení své menšinové vlády.

Jeden ze zdrojů sdělil novinářům, že Mayová se bude pravděpodobně snažit nátlaku odolat, s tím, že o změně zákona by měl rozhodnout severoirský parlament. Povolení potratů v Severním Irsku podpořila i Anne Miltonová z ministerstva školství.

„Je to trochu nezvyklé, ženám ze Severního Irska nabízíme možnost interrupce v ostatních částech Británie, když máme možnost u nich zrušit zákaz potratů,“ nechala se slyšet Miltonová.

„Westminster by neměl zasahovat“

„Věřím, že každá žena má právo o svém těle rozhodovat sama,“ dodala. Stejný názor vyslovily i další političky. Rory Stewart z ministerstva spravedlnosti ale od hlasování v britském parlamentu odrazuje. „Obrátilo by se to proti nám, Severní Irsko má vlastní vládu a ta by měla rozhodnout. Westminster by tamním lidem neměl diktovat, jak mají volit,“ sdělil reportérům televizní stanice Sky News.

Unionistka Arlene Fosterová prohlásila, že otázka zákonu o potratech je „citlivé téma a měli by o něm diskutovat a rozhodnout jen vláda a lidé Severního Irska“. „Referendum, které proběhlo u našich sousedů, jsme samozřejmě sledovali. Na nás ale nemá žádný dopad, hlasování v Irsku proběhlo, protože tam existoval konstituční zákaz potratů. Nic takové v Severním Irsku není. DUP je strana zastávající politiku pro-život, a to se nezmění,“ uvedla Fosterová.

„Pokud by zde mělo dojít ke změně, musí to být požadavek našich občanů a rozhodnout o tom musí čistě severoirská vláda,“ dodala následně. Mayová se k irskému referendu zatím plně nevyjádřila, pouze poblahopřála kampani pro zrušení 8. dodatku k jejich úspěchu.

Doporučujeme
fakytr ( 28. května 2018 23:43 )

Tu Mayovou anglánům přeju. Nic lepšího si zdegenerovaný koloniální národ nezaslouží. Anglie bude národ žebráků se stoletou chudou královnou.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa