Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Irové prolomili zákaz potratů, jejich zastánci slzí dojetím. Premiér chystá změnu

Autor: ČTK, kal - 
26. května 2018
15:30

Do konce roku chce irský premiér Leo Varadkar prosadit nový zákon povolující v zemi interrupce. Většina Irů totiž v pátečním referendu podle předběžných výsledků odsouhlasila zrušení zákazu potratů. Šéf vlády uvedl, že příslušný zákonodárný proces potrvá zhruba půl roku.

„To, co dnes vidíme, je vyvrcholením tiché revoluce, která se odehrává v Irsku za posledních deset nebo 20 let,“ řekl Varadkar podle webu listu The Irish Times. Ministr zdravotnictví Simon Harris předtím řekl, vláda by mohla dát podnět k vypracování zákona v úterý. Přes léto by mohl být zpracován a na začátku podzimu předložen parlamentu.

Odpůrci potratů už přiznali porážku

Hlavní skupina odpůrců potratů už přiznala jasnou porážku. Tábor podporovatelů interrupcí naopak ovládá stále rostoucí nadšení a v mnoha případech i slzy dojetí. Výsledky přicházející z jednotlivých volebních okrsků potvrzují noční odhady, že více než dvě třetiny zúčastněných voličů v této katolické zemi hlasovaly pro povolení interrupcí.

Irsko je jednou z mála evropských zemí, která zakazuje potraty takřka ve všech případech s výjimkou přímého ohrožení života matky. Podle průzkumů mezi hlasujícími voliči se v pátek nejméně 68 procent lidí rozhodlo podpořit výraznou liberalizaci pravidel pro interrupce.

Irové zatím povolovali potraty jen výjimečně

Šéf komunikace skupiny „Save the 8th“ pojmenované podle osmého dodatku irské ústavy zakazujícího potraty  podle agentury Reuters přiznal, že přesvědčivě zvítězil tábor zastánců povolení interrupcí. „Nevidím žádnou možnost, že by zákon (povolující potraty) nebyl přijat,“ řekl John McGuirk s odkazem na změnu zákona, kterou by mělo Irsko na základě referenda potraty povolit. Jeho organizace byla v kampani před plebiscitem nejviditelnějším odpůrcem umělého přerušení těhotenství.

Potraty jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Na základě odhadovaného výsledku referenda hodlá vláda irským ženám umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později.

Největší podíl podporovatelů liberalizace interrupcí podle zeměpisných oblastí má metropole Dublin – 77 procent. Podle věkových kategorií jsou pro změnu nejmladší voliči ve věku od 18 do 24 let: pro zrušení zákazu je jich 84 procent, uvedla agentura IPSO/MRBI, která průzkum vypracovala pro list The Irish Times. Naopak většina voličů starších 65 let je proti.

Volební účast byla podle odhadů zřejmě vyšší než 61 procent, tedy než v roce 2015, kdy Irové v referendu odsouhlasili uzákonění manželství osob stejného pohlaví.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi