GDPR na švédský způsob: Sex jedině po výslovném souhlasu obou stran

Autor: dj - 
25. 5. 2018
15:05

V den startu unijního nařízení o ochraně osobních údajů, obávaného GDPR, zašli zákonodárci ve Švédsku ještě dál. Schválili nový zákon o znásilnění, podle kterého by k sexu mělo dojít jen s explicitním souhlasem obou partnerů. Pokud před stykem nedojde k ústnímu či písemnému souhlasu jednoho z milenců, bude považován za znásilnění. Švédsko se tak připojilo k Německu, Belgii, Irsku, Velké Británii, Kypru a Islandu, kde platí stejné nařízení, informovala stanice CNN.

Návrh zákona původně představili aktivisté a aktivistky za ženská práva a švédská vláda ho schválila v poměru 257 ku 38, 54 poslanců se nezúčastnilo. Ve většině evropských zemí je za znásilnění označován sexuální styk, ke kterému došlo násilím nebo pod pohrůžkou. Od 1. července, kdy nový zákon nabyde platnosti, oběti znásilnění ve Švédsku už nebudou nuceny prokazovat, že se jednalo o násilný styk.

„Sex musí být dobrovolný – pokud to tak není, je to nezákonné,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti ve svém prohlášení. Pokud bude prokázáno „znásilnění z nedbalosti, tedy sex bez souhlasu“, pachatel může dostat až čtyři roky vězení. Vicepremiérka Isabella Lövinová prohlásila, že je nutné zintenzivnit boj proti sexuálnímu násilí.

Neziskovka radí: Ať to přijmou všechny země

„Schválení zákona je obrovským vítězstvím pro všechny švédské aktivisty, kteří se tuto změnu snaží prosadit už bezmála 10 let,“ uvedla Anna Blusová z organizace Amnesty International, aby dodala: „Toto opatření by měly přijmout všechny země.“

Zákon má ale i své kritiky. Generální tajemnice švédské advokátní komory Anne Rambergová tvrdí, že je toto opatření populistické a že se díky němu počet znásilnění nesníží.

Doporučujeme
al.bunda ( 25. května 2018 20:07 )

A teď mne napadá jestli může být celoroční objednávka?

al.bunda ( 25. května 2018 20:02 )

Mámo můžu? Vydrž,já to vytisknu a podepíšu,hnus velebnosti,ze Švédů a jejich multikoreknosti je mi na blití

salto ( 25. května 2018 19:15 )

Takže š.kat se bude na smlouvu a ještě by se na to mělo ženám instalovat počítadlo a podle toho kolik má najeto by platila daně. Odečet by se prováděl jako u elektriky nebo plynu

tomik007 ( 25. května 2018 18:22 )

VIAGRA funguje 15 minut a formular trva 16 minut

zdenek43 ( 25. května 2018 17:03 )

Navrhuji uzavřít písemnou smlouvu obsahující souhlas obou stran s povinností tyto smlouvy archivovat po dobu 50ti let. Dále pak vytvořit kontrolní orgán, který bude tyto písemné smlouvy namátkově kontrolovat a případně postihovat nedostatky. V případě opakovaných problémů pak zajistit přítomnost důvěryhodného svědka, který potvrdí oboustranný souhlas v případě, kdy dojde k soudnímu projednání ve smyslu "tvrzení proti tvrzení". Samozřejmě by pak postih měl být citelný a to až po trest hrdelní.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa