Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Vysvlečené ženy vyšly na „pochod děvek“. Na protest proti sexuálnímu násilí

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
6. května 2018
21:34

Tisíce žen vysvlečených do půl těla o víkendu zaplnily izraelský Tel Aviv. V tradičním „Pochodu děvek“, z anglického Slut Walk, protestovaly proti sexuálnímu násilí a obtěžování. Aktivistky chtějí zvýšit povědomí o sexuálních zločinech a rovněž chtějí dosáhnout toho, aby se oběti nestyděly o svých zkušenostech promluvit, informoval deník Times of Israel.

„Pochody děvek“ se konají každoročně v různých světových městech, jejich tradice začala v roce 2011 v kanadském Torontu poté, co jeden z policistů řekl oběti znásilnění, že kdyby se neoblékala jako „děvka“, nebyla by znásilněná. Iniciativy se chopily studentky tamějších univerzit a společně uspořádaly první protest.

„Ne, znamená ne!“

Jedním z hlavních témat telavivského protestu bylo chování úřadů, které sexuální přestupky vyšetřují a často z nich viní samy oběti. Ženy s sebou měly transparenty s hesly „Nevinná“, „Ne, znamená ne!“ nebo „Tanga a výstřih nejsou výzvou ke znásilnění!“, aby zdůraznily to, že oběti znásilnění nenesou za čin násilníka žádnou odpovědnost.

„Výraz děvka není jen slovo, které je používáno k ponižování žen. Společnost a úřady ho používají jako ospravedlnění znásilnění,“ sdělila tisku hlavní organizátorka pochodu Bracha Baradová.

„Mezi oblečením oběti, její sexuální historií a znásilněním není žádné pojítko. Je jedno, kdo je znásilněn, úřady a společnost musí pochopit, že je to zločin a viník patří do vězení,“ prohlásila Baradová.

Síla MeToo

„Tisíce žen bylo letos znásilněno a společnost jim tvrdí, že si za to mohou samy. Žijí ve strachu a v hanbě. Takhle ženy nemůžou žít, takhle nemůžeme žít. Naše těla jsou považována za veřejný majetek. Muži nás očumují, pokřikují na nás. Říkají nám děvky. Cokoliv děláme, cokoliv oblékáme, je jim to jedno. Děvka – slovo, které nám má ublížit. Společně jim ukážeme, že nejsme slabé,“ uvedla Baradová během svého projevu.

Mezi slogany, které s sebou ženy nesly, se objevovalo i motto #MeToo. Tedy název kampaně, která na podzim spustila boj proti sexuálnímu obtěžování. Hnutí bylo reakcí na aféru známého amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, kterého ze sexuálních útoků obvinily desítky žen. Během krátké doby hnutí zasáhlo všechny sféry společenského života od zábavního průmyslu přes politiku po sport. 

 

salto ( 7. května 2018 07:50 )

Jsou to kočky

Antonin Blaha ( 7. května 2018 05:56 )

 Tak toto je uz opravdu extrem,tim ze pochoduji oblecena jak *** protestuji proti tomu aby me nazyvaly devkou😂😂

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud