Irsko: Přelomový verdikt soudu o právech dětí uvolnil cestu k referendu o potratech

Autor: ČTK - 
7. 3. 2018
14:08

Irský nejvyšší soud ve středu  v přelomovém verdiktu rozhodl, že nenarozené děti nemají jiné právo dané ústavou, než je právo na život obsažené v jednom z dodatků ústavy. Podle agentury Reuters tím umožnil konání referenda o uvolnění pravidel pro potraty, které je plánováno na květen.

Soud nižší instance předtím dospěl k závěru, že nenarozené dítě má stejná ústavní práva jako dítě narozené. Stát se proti tomuto verdiktu odvolal. Argumentoval tím, že jediné právo, které nenarozené dítě má, je právo na život a všechna další ústavní práva nabývá až s narozením.

V katolickém Irsku není možné uměle přerušit těhotenství po znásilnění, incestu ani při vážném poškození plodu. Tisíce irských žen tak ročně podstupují interrupci v zahraničí. Irové budou v referendu rozhodovat o tom, zda zrušit dodatek ústavy, který až na výjimku v podobě ohrožení života matky interrupci zakazuje.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa