Skripalová po otravě poprvé promluvila. Jaká byla její první slova?

Autor: dj - 
5. 4. 2018
17:50

Julija Skripalová (33) byla společně se svým otcem Sergejem (66) otrávená nervovým toxinem novičok. Zatímco bývalý dvojitý agent zůstává stále v bezvědomí, Skripalová se minulý týden probrala. Podle všech zpráv byla schopná komunikovat, jíst a pít. Ruská státní televize ve čtvrtek informovala o jejích prvních slovech. „Všechno je v pořádku,“ prohlašuje prý Skripalová, napsal deník britský Mirror. Má to jen jeden háček.

Skripalová se podle všeho nechala slyšet, že „zdravotní problémy“ jí samotné a jejího otce jsou „nevyléčitelné“. Dodala však, že brzy bude z nemocnice propuštěná. Julijina sestřenice Viktoria potvrdila, že se svou příbuznou mluvila. Ruská televize Russia 1 tvrdí, že má nahrávku jejich hovoru, tato informace ale není potvrzená.

Viktoria Skripalová uvedla, že pokud dostane vízum, do Británie přiletí v pondělí. Kromě toho vyjádřila podezření, že Skripalovi otrávil Juliin bývalý přítel, plyn či zkažená ryba.

Stav Juliji se každopádně rapidně zlepšuje a je mimo ohrožení života. Stále však zůstává pod přísným dohledem lékařů. Na otázku o svém otci odpověděla, že „odpočívá a jeho stav se zlepšuje“, nemocnice ale žádnou změnu v jeho stavu nepotvrdila. „Jsme na živu, všechno je pořádku,“ řekla Skripalová.

Později Julija prostřednictvím policie poskytla vyjádření o svém zdravotním stavu a uvedla, že se jí každým dnem vracejí síly. „Jistě si uvědomujete, že celá záležitost je poněkud dezorientující, a doufám, že budete respektovat mé soukromí a soukromí mé rodiny během mé rekonvalescence,“ dodala.

Britové tvrdí, že si Rusové novičok testovali

Tým, který vyšetřuje otravu bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery Juliji v anglickém městě Salisbury, se shodl na tom, že se dvojice pravděpodobně infikovala u exšpiona doma, protože na místě byla zjištěna největší kontaminace nervového toxinu novičok. Stopy jedu se našly u vchodových dveří, stejně tak i na klice u dveří Skripalova auta. Britské zpravodajské služby mají informace o tom, že obdobné taktiky při svých útocích využívají ruští agenti, napsal deník Daily Mail.

Z otravy Skripala a jeho dcery britská vláda obvinila Moskvu, Rusové však vinu popírají. Britské zpravodajské služby však nyní odhalily, že mají důkazy o tom, že Rusko už několikrát obdobnou taktiku použilo. Britská rozvědka podle všeho zaznamela případy, kdy ruští agenti na kliku domovních dveří oběti umístili nervový toxin.

Jed na dveřích domu

Policie je přesvědčená o tom, že Skripalovi se nakazili u exagenta v domě, účinkům novičoku pak podlehli v neděli 4. března na lavičce v salisburském parku. Vyšetřovatelé nyní mají k dispozici informace o tom, že Rusové si útok už několikrát vyzkoušeli. „Máme důkazy o tom, že Rusové toxin vyrábí mimo svou zemi, tam ho i skladují. Víme, že pomocí něho už vraždili. Umístili ho na kliku nebo na jiné běžné objekty, které oběť denně používala,“ řekl jeden ze zdrojů blízkých vyšetřování.

Tento fakt je jedním z důkazů, na jejichž základě britská vláda určila, že je „více než pravděpodobné“, že za útokem na Skripala stojí vláda Vladimira Putina. Britové rovněž uvedli, že mají informace i od zahraničních bezpečnostních služeb a že zatím vše ukazuje na Kreml. Nebylo však uvedeno, které země poskytly Británii další důkazy o vině Rusů.

Podezřelý Rus

Domnělou vinu Kremlu potvrdilo i prohlášení britského ministra zahraničí Borise Johnsona, který řekl, že mají zprávy o tom, že se ruští agenti specializují na smrtelné otravy. Johnson to označil za jejich typický styl nájemné vraždy. Včera se reportérům Daily Mailu podařilo zjistit, že policie vyšetřuje Rusa, který do Británie přicestoval stejným letadlem jako Skripalová, muž o pár hodin později odletěl zpátky do Moskvy.

Podle několika zpravodajských agentur patří Rus na seznam „podezřelých osob“. Není jasné, jakou roli mu vyšetřovatelé připsali ve Skripalově případu. Novináři spekulují o tom, že mohl novičok převézt z Ruska do Británie, nebo že šlo přímo o „traviče“. Policie také odtajnila to, že důkladně prohledali letadlo linek Aeroflot, kterým Skripalová a zatím neidentifikovaný Rus přiletěli do Londýna. Závěry šetření nebyly zveřejněny.

Vše o otravě exagenta Sergeje Skripal čtěte na Blesk.cz zde >>>

Doporučujeme
satanas ( 6. dubna 2018 19:28 )

Vypada to ze SKripalovi mizi z obrazovek..Potichoucku,,polehoucku...

satanas ( 6. dubna 2018 19:25 )

Jo.Potvrzene..Jen nevi kde, pouze tipuji..Melo by Rusko postavit ke SKripalovym straz..Mohli by taky "Umrit" kdyz zacnou mluvit..Vypovidat...

balika ( 5. dubna 2018 21:48 )

Podivná hra: Velmi divný telefonát. Viktorie po hlasu vůbec nepoznala, kdo jí volá. "Julie" ji stále jen přesvědčovala, že je vše v pořádku. Nevolala ze svého telefonu. Žádné příbuzenské „důvěrnosti“, velmi strohý a chladný telefonát. Viktorie jí sdělila, že jestli to vízum dostane (zítra by to mělo být), v pondělí přiletí do Anglie. Julie řekla, že vízum nedostane. A Julie sestřenici dále říká , že nechce nikoho vidět. Kdo se vydává za Julii a kde vlastně Skripalovi jsou???

balika ( 5. dubna 2018 21:44 )

Britská Labour Party požaduje začít vyšetřování ministra ZV Spojeného království Borisa Johnsona. Hlavu ministerstva zahraničí obvinili, že uvedl do omylu veřejnost hlášením o ruském původu látky, kterou byl údajně otráven bývalý GRU agent Sergej Skripal a jeho dcera Júlie.

hanka666 ( 5. dubna 2018 21:29 )

Angláni pěkně šlápli na hrábě a navíc si n a s r ali do bot..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa