Rusko zase lže? K vývoji látky Novičok se přihlásil ruský vědec

Autor: ČTK, Mii - 
20. března 2018
17:14

S vyjádřením rozporujícím tvrzení Moskvy přišel v úterý ruský vědec Leonid Rink. Přiznal se, že pracoval na oficiálním programu výroby nervové látky Novičok, kterou měli být v Británii otráveni ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera. Rusko od začátku tvrdí, že látku nikdy nevyrábělo, napsala v úterý agentura AFP. Rink se nicméně domnívá, že Rusko na otravě Skripala žádný podíl nemá.

Rink ruské tiskové agentuře RIA Novosti řekl, že až do počátku 90. let pracoval na státem podporovaném programu produkce nervově paralytické látky Novičok. Působil prý 27 let ve státní laboratoři v nyní uzavřeném městě Šichany. Vývoj látky Novičok byl tématem jeho doktorské dizertační práce. „Na Novičoku pracovala velká skupina specialistů v Šichanech a v Moskvě,“ uvedl.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov minulý týden popřel, že by se substance vyráběla v bývalém SSSR nebo v Ruské federaci. Ruská diplomacie v úterý agentuře AFP sdělila, že na tomto stanovisku trvá.

Rink v rozhovoru s RIA Novosti ovšem zpochybnil podíl Moskvy na útoku. Kdyby byla Moskva do útoku na Skripala a jeho dceru zapletena, byli by podle něj oba dávno po smrti. „Jsou pořád naživu. To znamená, že buď se vůbec nejednalo o Novičok, nebo byla látka špatně namíchána či nedbale aplikována,“ uvedl v rozhovoru. „Anebo ihned po aplikaci Angličané použili protijed, což by znamenalo, že přesně věděli, o jaký jed šlo,“ dodal.

Každý den jiné tvrzení o Novičoku

Otrávení bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala nervově paralytickou látkou Novičok 4. března v jihoanglickém Salisbury nařídil podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona s nejvyšší pravděpodobností osobně ruský prezident Vladimir Putin. Kreml to rezolutně odmítá.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v pondělí kritizoval Rusko, že neustále svá tvrzení kolem látky Novičok mění. Uvedl, že Moskva nejprve popírala, že by příslušnou nervovou látku, označovanou jako Novičok (nováček), vůbec vyráběla. „Pak říkají, že ji vyrobili, ale že vše bylo zničeno. Pak zase, že vyrobili a zničili zásoby, ale část se nějak tajemně dostala do Švédska, České republiky, na Slovensko, do USA či dokonce do Británie,“ upozornil Johnson na různé výroky ruské strany.

1912 ( 21. března 2018 06:38 )

která novinářská žumpa začala psát a odkud získává zdroje že Češi se na tom podíleli ???Jistě psát a vyvolávat nenávist vůči Rusko jediný cíl mají zločinci USA a spojenci NATO musí se připojit že !!Bože jak nám tlučou zase ty oblbovačky do hlavy !!! !!!!!A zločinci po světě právě vyhledávají odborníky na vše at na tu výrobu atomovky či chemické zbraně vždyt jen se podívat na jejich chemické laboratoře jaké svinstva i uchovávají i opatrují právě toho odborníka z Ruska na tento plyn co vyrobil pro případ použití tohoto plynu kdykoliv ho budou potřebovat ! Víme moc dobře co používali ve Vietnamu že i Iráků a Syrií a vše svádí na Rusko či jiné státy !!!

tomik007 ( 20. března 2018 21:12 )

rusko lhat neprestalo....

kukuku ( 20. března 2018 18:29 )

Ty jsi asi stejně blbý jako autor článku, který opisoval věty z různých zdrojů a svými komentáři dokládá, že neví, jaký je rozdíl mezi VÝVOJem a VÝROBOU novičoku. Vyvíjeli jej Rusové, ale psali o tom že se vyráběl v Uzbekistánu, takže ho v Rusku vyrábět nemuseli.

pomnenka ( 20. března 2018 17:27 )

Neni to nahodou tak, ze Rink predal informace na zapad a tam to hned zkouseli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud