„Bylo to Putinovo rozhodnutí.“ Britský ministr obvinil z otravy špiona přímo šéfa Kremlu

Autor: ČTK, Mii - 
16. března 2018
15:01

Otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala s největší pravděpodobností nařídil osobně ruský prezident Vladimir Putin. Tvrdí to britský ministr zahraničí Boris Johnson, informovala v pátek agentura Reuters. Kreml prohlášení vzápětí označil za neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti. Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn varoval, aby Británie nesoudila, aniž by měla všechny důkazy o vině Ruska. Skripal a jeho dcera bojují v nemocnici o život. 

„Nemáme nic proti Rusům samotným. Výsledkem toho, co se nyní děje, nebude rusofobie,“ zdůraznil šéf britské diplomacie s tím, že Británie není ve sporu s obyčejnými lidmi, ale s Putinovým Kremlem.

Domníváme se, že je nanejvýš pravděpodobné, že to bylo jeho (Putinovo) rozhodnutí použít nervovou látku na ulicích Spojeného království, na ulicích Evropy poprvé od druhé světové války,“ dodal Johnson.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov slova šéfa britské diplomacie záhy označil za šokující a za neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti.

Ne stát, ale mafie

Johnson slova pronesl krátce poté, co předseda britských labouristů Jeremy Corbyn varoval před obviňováním bez důkazů. Británie by se podle něj mohla řítit do nové studené války, takže musí všechny své kroky důrazně zvážit.

„Tato hrozná událost vyžaduje především co možná nejdůkladnější a nejhorlivější vyšetření,“ napsal Corbyn. Labouristická strana podle svého předsedy nepodporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a Moskva by podle Corbyna měla být pohnána k zodpovědnosti za útok na Skripala, předcházet tomu ale musí shromáždění všech důkazů a jasné prokázání viny.

Corbyn naznačil, že za útokem na Skripalovy v jihoanglickém Salisbury by nemusel být ruský stát, ale ruská mafie, která se podle něj dokázala v minulých letech v Británii etablovat.

S vypovězením 23 ruských diplomatů, které ve středu oznámila premiérka Mayová, vyjádřil předseda labouristů sice souhlas, podle něj by ale více pomohlo, kdyby vláda zasáhla proti ruským oligarchům v Británii a jejich majetku. „Musíme přestat poskytovat servis nepotickému ruskému kapitalismu a zkorumpovaným miliardářům, kteří Londýn využívají k ochraně svého bohatství,“ napsal v listu The Guardian Corbyn.

Vůdce britské opozice se stal v uplynulých dnech terčem kritiky z řad vládních konzervativců, ale i vlastních spolustraníků. Podle nich byla jeho reakce na Skripalovu kauzu nedostatečná a jeho podpora odvetným opatřením Británie slabá.

Stále v kritickém stavu

Skripala, který byl agentem ruské vojenské rozvědky GRU a spolupracoval s britskou tajnou službou, a jeho dceru Juliji otrávili v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou 4. března. Oba jsou nadále v nemocnici v kritickém stavu.

Podle Britů byli otráveni látkou novičok vyvíjenou v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu. Rusko zodpovědnost za útok od počátku odmítá a chystá reakci na britská opatření namířená proti Rusku, která mimo jiné zahrnují vypovězení 23 ruských diplomatů.

Video Exšpion Skripal zůstává ve vážném stavu, vyšetřovatelé zvažují exhumaci jeho ženy a syna. - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zkzkz ( 16. března 2018 17:16 )

Na západě samí dement

horalysa ( 16. března 2018 16:57 )

Ať ten Britský ministr dokáže že špiona neotrávili právě Britové. On by se jim to hodilo do krámu. Budou přece v Rusku volby, nebo ne? Před volbami se dějí největší svinstva.

vilda696 ( 16. března 2018 16:52 )

Takovej Britskej,Kalousek

deratizater ( 16. března 2018 15:43 )

Putin je jako Ruští carové kteří nechtěli pustit do Ruska židovské bankéře aby jim tam nezavedli lichvu a neovládli obchod , průmysl a těžbu surovin nekalými praktikami a to se prostě neodpouští.Sankce,podrazy a mediální štvanice tomu musí nyní Rusko čelit.

krkonos500 ( 16. března 2018 15:40 )

A je to tady, PUTIN!!! Hodinu to hlasi zpravi, ja si to myslel!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud