Útoku z Ruska se obává další bývalý agent. Karpičkov měl být přiotráven na Novém Zélandu

Autor: ČTK, nkov - 
16. 3. 2018
08:00

Novozélandská policie prošetřuje tvrzení bývalého ruského dvojího agenta Borise Karpičkova, že se ho v roce 2006 na ulici ve městě Auckland pokusil otrávit neznámý útočník. Informovala o tom agentura AFP. Karpičkov incident popsal tento týden v pořadu britské televize ITV v souvislosti s nedávným pokusem o vraždu někdejšího ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou v Británii.

Karpičkov, který je podle novozélandského serveru Stuff lotyšského původu, působil jako agent sovětské tajné policie KGB. Když po rozpadu Sovětského svazu získalo Lotyšsko v roce 1991 nezávislost, vstoupil do služeb lotyšské rozvědky, ale současně pokračoval v práci pro ruskou FSB, jež se stala nástupkyní KGB.

Byl odhalen, ale v roce 1998 se mu podařilo na falešný pas z dob KGB uprchnout do Británie, kde požádal o politický azyl. V letech 2006 a 2007 pobýval na Novém Zélandu, kde se podle svých slov snažil na sebe neupozorňovat.

Když šel v roce 2006 po jedné z hlavních aucklandských tříd Queen Street, všiml si údajně, že ho nějací lidé pronásledují. Pak k němu přistoupil žebrák. "Cítil jsem, že mi hodil do obličeje jakýsi prášek. Potom zmizel," řekl Karpičkov v pořadu Good Morning Britain.

Vzápětí se Karpičkovovi začala točit hlava a večer se mu na těle objevila vyrážka. Po incidentu dlouhou dobu trpěl vážnými zdravotními problémy, v jejichž důsledku prý během dvou měsíců shodil 30 kilogramů.

Varování přišlo z Ruska

Novozélandská policie uvedla, že tvrzení Karpičkova prověřuje. "Víme, že Boris Karpičkov pobýval na Novém Zélandu od června 2006 do října 2007. Nyní zkoumáme naše složky, abychom zjistili, jaké máme o Karpičkovovi informace. Vzhledem k historické povaze této události nějakou dobu potrvá, než budeme schopni tento úkol dokončit," sdělila novozélandská policie.

Karpičkov v britské televizi rovněž prohlásil, že letos v únoru byl varován, že jemu a Skripalovi hrozí nebezpečí. Sdělil mu to prý telefonicky "velmi spolehlivý zdroj, který je vysokým představitelem jisté ruské tajné služby".

Na dotaz, zda se jedná o ruskou kontrarozvědku FSB, odpověděl Karpičkov, že ano. Skripal byl konkrétně jmenován, jakož i "několik dalších". Karpičkov tvrdí, že před touto zprávou neměl tušení, kdo Sergej Skripal je.

Skripal a jeho dcera byli 4. března otráveni v britském městě Salisbury nervovou látkou a zůstávají v kritickém stavu. Británie za viníka otevřeně označila Moskvu a oznámila, že v reakci vypoví ze země 23 ruských diplomatů a zruší plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni. Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že v nejbližší době přijme kvůli vyhoštění ruských diplomatů proti Londýnu odvetná opatření.

Video Exšpion Skripal zůstává ve vážném stavu, vyšetřovatelé zvažují exhumaci jeho ženy a syna - Reuters

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

smrk ( 16. března 2018 08:39 )

Je to stejná šaškárna jako když emerické slepice vykládají, že před 20-ti a 30-ti lety je někdo sexuálně obtěžoval. Kdyby se ti "agenti" chovali jak mají, tak je nikdo nebude otravovat.

mirkli ( 16. března 2018 08:31 )

Běžte s tím do zadele, dělali dvojité adenty možná i trojité, je to rizikop do kterého šli, tak co to řešíte. A v dnešní době jdou prostředky, které ani v těle ani nenajdete a nějaká velmoc bude používat prášek, aby na sebe upozornila. To stejný Skripala, jak to že britové ví co je a jak se to jmenuje? Proto, protožen tuto látku také vlastní!

balika ( 16. března 2018 08:15 )

Nevím, proč sem dáváte článek,že nějaký novozélandský žebrák hodil na agenta prášek Každý špion musí počítat s tím, že ho někdo zabije, je to součást jejich práce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa