Mayová kvůli smrti agenta vyhodila z Británie rekordní počet ruských diplomatů

Autor: ČTK - 
14. března 2018
14:22

Británie v reakci na případ otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery vypoví 23 ruských diplomatů, které úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb. Na opuštění země mají týden. Poslancům britského parlamentu to dnes oznámila premiérka Theresa Mayová s tím, že jde o největší počet vypovězených diplomatů za posledních více než 30 let, tedy od studené války. Rusko podle Mayové může za pokus o vraždu Sergeje a Julije Skripalových. Moskva obvinění odmítá a už dříve pohrozila odvetnými opatřeními.

Británie rovněž zruší plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni, informovala Mayová. Bude se to podle ní týkat například chystané schůzky s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Členové vlády ani královské rodiny také nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v Rusku konat v červnu a červenci. Mayová zároveň zdůraznila, že není v britském národním zájmu zcela přerušit dialog s Ruskem a že Británie nemá nic proti ruskému lidu.

Zmražení aktiv a sankce

„Zmrazíme ruská státní aktiva, kdekoli budeme mít důkaz, že by mohla být použita k ohrožení života či majetku britských občanů nebo lidí v Británii žijících,“ oznámila Mayová další opatření přijaté v souvislosti se Skripalovou kauzou. Británie podle ní rovněž posílí své možnosti uvalovat sankce za porušování lidských práv.

Kvůli Skripalově kauze Británie podle premiérky prověří, zda není třeba přijmout nová opatření namířená proti špionáži. O situaci bude dnes jednat na mimořádné schůzce Rada bezpečnosti OSN, ve čtvrtek bude kvůli kauze zasedat i Severoatlantická rada.

„Je tragické, že se prezident Putin rozhodl jednat tímto způsobem,“ uvedla Mayová. Zároveň poděkovala za podporu, jaké se Británii v posledních dnech dostalo od řady spojeneckých zemí.

Na vyšetřování otravy ruského exšpiona Sergeje Skripala se podílí policie, armáda i rozvědka.Na vyšetřování otravy ruského exšpiona Sergeje Skripala se podílí policie, armáda i rozvědka. | ČTK

Mlčení Ruska potvrzuje jeho účast na Skripalově otravě

Podle Mayové po útoku v jihoanglickém Salisbury, při kterém byla proti Skripalovi a jeho dceři použita nervová látka Novičok vyvinutá v někdejším Sovětském svazu, existovaly jen dvě verze. Buď čin Rusko spáchalo přímo, nebo ruská vláda nad smrtící látkou ztratila kontrolu.

Moskva podle britské premiérky tváří v tvář žádosti o vysvětlení, jak se Novičok dostal do Británie, projevila naprosté pohrdání a neposkytla žádné „důvěryhodné vysvětlení“. Jediným možným závěrem tak může být, že Rusko má pokus o vraždu Skripalových na svědomí. To britská premiérka označila za „nezákonné užití síly ruským státem proti Spojenému království“.

Reakce Ruska byla okamžitá

Ruské velvyslanectví v Londýně dnes označilo vyhoštění 23 ruských diplomatů z Británie za nepřijatelné, neodůvodněné a neprozíravé. Odpovědnost za „úpadek“ vzájemných vztahů má prý Londýn. Ruské velvyslanectví komentovalo oznámení premiérky Spojeného království Theresy Mayové o vypovězení diplomatů v reakci na pokus o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Británie zruší i plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni.

Krok Londýna komentovala na Facebooku i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Pozastavila se nad tím, že Mayová údajně v projevu hodnotila, zda je ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hoden svého úřadu. Podle agentury Reuters není jasné, v jaké pasáži premiérčina projevu takový výrok zazněl. „Hodnotit ministra může jen ruský prezident. Chápu, že to chcete vnímat jinak, ale vaším ministrem je Boris Johnson,“ vzkázala ruská mluvčí Mayové.

Mimořádné jednání Rady bezpečnosti

Na žádost Británie se ve 20:00 SEČ mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Londýn ji hodlá informovat o případu, informovalo britské ministerstvo zahraničí na Twitteru.

balika ( 14. března 2018 19:05 )

Tyryza je ještě blbější jak Clintonová.

hanka666 ( 14. března 2018 16:20 )

Anglosasové jsou ti největší z m r di, Mayová, ty si myslíš, že před takovou suchou a šerednou větví, si Rusko sedne na zadek?

mimiroro ( 14. března 2018 15:41 )

Podle reakce se dá soudit, že to nebyl jen ruský špion, a že ruský stát už nemá nad vším kontrolu jako za socialismu? Vždyť o to se celý kapitalistický svět už třicet let snaží, aby bylo vše soukromé a stát do toho nemohl mluvit.|Tak na co si stěžují?

Milann ( 14. března 2018 15:20 )

Když kdokoliv dostane na západě sračku tak za to mohou Rusové.Už jsou s tímto trapní, dopují jen oni prohrávají jim volby a další a další věci.Jen oni jsou svatí.Nejdříve si musí udělat pořádek doma hrbatice.

horalysa ( 14. března 2018 14:55 )

Zdenekk si právě mění tepláky a svačí Babišův koblížek.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud