Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 27°C

Otravu špióna vyšetřují čeští chemici. Vyhostěte z ČR ruské diplomaty, žádá prý Británie

Autor: Mii - 
15. března 2018
12:17

Případ ruského exagenta Sergeje Skripala, který byl se svojí dcerou nalezen otrávený v Británii, má i český přesah. Použitou látku zkoumali mimo jiné experti z jihomoravského Vyškova, kteří se specializují na ochranu proti zbraním hromadného ničení. Informuje o tom server časopisu Respekt. Vyškovští chemici vypracovali pro NATO analýzu, jaká látka a jak byla asi použita. Británie prý také neformálně požádala Česko, ať ji následuje a také vyhostí ruské diplomaty. Podle britské vlády za útokem stojí Kreml.

Analýza je podle Respektu hotová a od středy ji má k dispozici vedení NATO a zástupci jednotlivých členských států včetně Velké Británie. Jaké informace ale obsahuje, není jisté. „Než dostaneme autorizaci, není možné o tom informovat. Jde o tajnou zprávu,“ uvedl jeden z jejích autorů. Přesto lze očekávat, že časem se její obsah zveřejní.

Vyškovské centrum (Joint Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Defence Centre of Excellence) patří do sítě takzvaných „center výjimečnosti“ v rámci Severoatlantické aliance. Každé má jinou specializaci, to Vyškovské se zrovna zaměřuje na ochranu proti zbraním hromadného ničení.

Už dříve se objevily informace, že použitou látkou byla zřejmě ruská chemikálie  Novičok. Patří mezi nejnebezpečnější bojové substance, podle jejího tvůrce je dokonce desetkrát účinnější než jakákoli jiná látka paralyzující nervový systém. K zabití 500 lidí stačí ve vhodných podmínkách dva gramy. Z toho důvodu se předpokládá, že Skripal ani jeho dcera se zřejmě nikdy nezotaví. Pokud vůbec přežijí.

Masové vyhošťování ruských diplomatů

Británie obvinila Rusko z útoku na exšpiona skrze ústa premiérky Theresy Mayové v pondělí. Ihned se přidaly USA, v Česku útok odsoudil ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) v úterý večer. „Na území členského státu Aliance byl poprvé od jejího vzniku bezprecedentně použit ofenzivní nervový plyn. Tento zcela nepřípustný akt co nejostřeji odsuzujeme a vyjadřujeme Velké Británii naši plnou solidaritu,“ uvedl na Twitteru.

Ve středu pak Mayová oznámila, že Británie vyhostí všechny ruské diplomaty, kteří se v zemi nachází. Jedná se jen o první odvetný krok, další bude koordinovat se světovými lídry. Již mluvila s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, znovuzvolenou německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Rusko se k situaci nevyjádřilo, nepředpokládá se tak, že by konflikt přerostl ve vojenský. Zcela jistě ovšem dojde ke zhoršení vztahů mezi NATO a Ruskem. Británie už zrušila plánovanou pozvánku pro ruského ministra zahraničí Segreje Lavrova na ostrovy. Zároveň britský fotbalový tým zrušil svoji účast na mistrovství světa v Rusku. Kvůli Skripalovi se mimořádně sešla Rada OSN.

Na odvetných krocích se má podílet i Česko. Respekt informuje, že Velká Británie již kontaktovala českou vládu a neformálně ji požádala, ať také vyhostí některé ruské diplomaty. Ministr Stropnický možnost vyloženě nezamítl, na Twitteru jen sdělil, že zatím nemá informace, že by to jiné země udělaly. O věci bude debatovat příští týden v rámci Evropské unie.

Ministerstvo zahraničí později uvedlo, že „Británie zatím ČR nekontaktovala na diplomatické úrovni s žádostí o vyhoštění ruských diplomatů“.

hanka666 ( 15. března 2018 15:39 )

Koukala jsem na Tass. Gazprom zruší v Anglii 1000 pracovních míst a přemístí se do Ruska. Diplomati budou následovat.

hanka666 ( 15. března 2018 14:52 )

Mayová, já ti poradím, odkud je ta chem. látka. Když jste v čele Ruska za opilého Jelcina ukradli, co se v Rusku ukrást dalo. Koukněte do skladů. A Putin to dělá dobře, Krym vám nevyšel a Rusko taky nenechal rozparcelovat. Proto tolik nenávisti a kvikotu. Jo, prachy je někde třeba zase ukrást. Celá staletí jste nedělali nic jiného, než kradli a vraždili po celém světě a kdo se nepoddal, byl zabit. S v i n ě.

oldinek ( 15. března 2018 14:32 )

Mayová říká, pravděpodobně to udělali Rusové,ale žádné důkazy prozatím nikdo nepředložil.Musíme si tak počkat,kdo opravdu za tím stojí.

santikxauz ( 15. března 2018 14:26 )

Je to k smíchu,takže pokud bude někdo zastřelen americkou zbraní,tak vyhostí všechny ušácké diplomaty,protože byl zastřelen zbraní vyrobenou v USA.

kalina107 ( 15. března 2018 13:50 )

nikoho nevyhazuj darebáku a táhni ty lenochu něco dělat .

Zobrazit celou diskusi
Další videa