Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Británie po smrti exšpiona: Ruští zbohatlíci spojení s Putinem budou pod dozorem

Autor: ČTK, nkov - 
15. března 2018
10:44

Britská policie by se mohla zaměřit na bohaté Rusy, kteří za svůj majetek vděčí vazbám na prezidenta Vladimira Putina. V rozhovoru pro televizní stanici BBC to naznačil britský ministr zahraničí Boris Johnson. Už ve středu premiérka Theresa Mayová oznámila opatření přijatá v reakci na kauzu otravy bývalého ruského agenta Skripala a jeho dcery, včetně vypovězení 23 ruských diplomatů ze země. 

Britové si v souvislosti se Skripalovou kauzou podle Johnsona přejí, aby úřady zasáhly a pohnaly před spravedlnost „některé z velmi bohatých lidí, kteří jsou přímo spojeni s Vladimirem Putinem, jejichž bohatství lze spojit s jejich vztahem s Vladimirem Putinem“. Nová studená válka podle Johnsona ale nehrozí.

Policie podle šéfa britské diplomacie bude možná v případě těchto lidí, které označil za zkorumpované, schopna uplatnit nedávno přijatou normu, na jejímž základě mohou úřady žádat vysvětlení původu majetku, o kterém se domnívají, že byl získán nekalým způsobem.

Útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji měl podle Johnsona sloužit i jako odstrašující případ. Rusové podle něj chtěli říct: „Podívejte, tohle se stane lidem, kteří se postaví (ruskému) režimu.“ Důkazy, že na Skripala a jeho dceru zaútočila Moskva, jsou podle šéfa britské diplomacie naprosto přesvědčivé. Rusové podle něj chtějí zodpovědnost za útok odmítat, ale zároveň si přejí, aby svět věděl, že za ním stáli oni.

Británie brzy vzorek látky Novičok, která byla podle Britů použita při útoku proti Skripalovým v jihoanglickém Salisbury, předá Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), oznámil rovněž Johnson. Podle nedávného prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova Británie Rusku vzorek předat odmítla.

Vypovězení 23 ruských diplomatů, které britské úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb, podle Johnsona ochromí akceschopnost ruských tajných služeb v Británii na následující desítky let. Opatření, která v reakci na Skripalovu kauzu oznámila premiérka Mayová ve středu, ale podle něj nepovedou k návratu studené války.

Video Exšpion Skripal zůstává ve vážném stavu, vyšetřovatelé zvažují exhumaci jeho ženy a syna - Reuters

marais ( 16. března 2018 11:08 )

Johnsone, ruské zbohatlíky rovnou vyhostěte. Ať si svůj majeteček užívají v Rusku! První domů může jet Abrahamovič ,co sponzoruje angl. fotbal. Hanba mu!

gabreta ( 15. března 2018 12:13 )

A proč sledovat jen bohaté Rusy, kteří za svůj majetek vděčí vazbám na prezidenta Vladimira Putina? Proč ne i Ruské zbohatlíky s vazbama na západní vlády a mafie?

taupan ( 15. března 2018 11:04 )

Vil Mirzayanov – chemik, jeden ze spoluautorů plynu Novichok, od roku 1992 žije v Usa, kam odešel poté co prozradil vojenská tajemství ohledně výroby chem. zbraní v sssr. Ve vývoji plynu pokračuje na Rutgers University in New Jersey nhttps://en.m.wikipedia.org/wiki/Vil_Mirzayanov

Zobrazit celou diskusi
Další videa