Exšpion nemá šanci se uzdravit, míní tvůrce látky, která Rusa v Anglii zřejmě zasáhla

Autor: ČTK, tl - 
13. března 2018
22:00

Bývalý plukovník ruské vojenské rozvědky GRU Sergej Skripal ani jeho dcera Julija nemají po otravě ani při těch nejpříznivějších okolnostech šanci plně se uzdravit. Napsala to v úterý ruská agentura Interfax s odvoláním na Vila Mirzajanova, jednoho z hlavních tvůrců nervové látky Novičok, která pravděpodobně zasáhla ruského agenta pracujícího pro britskou tajnou službu MI6 i jeho dceru. Británie mezitím v úterý odmítlo ustoupit od ultimáta do půlnoci na středu, aby Rusko vysvětlilo, jak se látka Novičok dostala do země. 

Mirzajanov popsal Novičok jako aerosol desetkrát účinnější než jakákoli jiná látka paralyzující nervový systém. „Vyléčit se z následků je prakticky nemožné, ti lidé jsou odepsáni. Dokonce i kdyby přežili, nikdy se neuzdraví,“ tvrdí Rus usazený v New Jersey.

Nervově paralytickou látku Novičok (Nováček) označovanou svého času za nejmocnější chemickou zbraň světa podle  ruského listu Kommersant vyvinuli pracovníci ruského Státního vědecko-výzkumného ústavu organické chemie a technologie (GNIIOChT) koncem 80. let minulého století. Dostali za ni prý Leninovu cenu, jedno z nejvyšších sovětských státních vyznamenání.

„Mohlo to udělat jen Rusko“

Mirzajanov, který podle ruských médií emigroval do USA, podle Interfaxu tvrdí, že látku Novičok nemohla použít jiná země než Rusko, protože složení substance bylo tajné. „Mohlo to udělat jen Rusko… Můžou to odeslat v diplomatickém zavazadle, kam se jim zlíbí,“ citovala agentura ruského chemika.

Do anglického Salisbury, kde se útok stal, přivezli pachatelé dva samostatné neškodné komponenty, které se před útokem smíchají, pokračoval Mirzajanov. „Deset gramů už je příliš. V létě jen dva gramy stačí, aby zabily 500 lidí,“ prohlásil.

Vil Mirzajanov podle některých ruských médií emigroval do USA v 90. letech, když v Rusku vyšel jeho kritický článek. Obvinil v něm ruské úřady, že nedodržují mezinárodní závazky, které státům ukládaly zastavit výrobu chemických zbraní.

Rusko: Zabíjení přeběhlíků skončilo se Stalinem

Ruská média v úterý publikovala řadu informací zpochybňujících verzi britských vyšetřovatelů. Bývalý ruský hlavní lékař Gennadij Oniščenko novinářům řekl, že látka, která Skripala otrávila, mohla být vyrobena i na Západě. Únik nervových substancí z ruských objektů byl prý vyloučen, sklady jsou navíc po likvidaci chemických zbraní prázdné.

Podle Sergeje Gončarova, jehož ruská média označují za veterána protiteroristických operací, se ruské tajné služby už před několika desetiletími útoků na „přeběhlíky“ zřekly. „Od ukončení stalinské éry naše tajné služby přestaly přeběhlíky zabíjet. A pro nejnovější ruskou historii to platí s jistotou,“ prohlásil Gončarov.

Jak to dopadlo s mužem, který přežil Novičok

Ruská média také popsala případ náhodné otravy ruského vědce Andreje Železňakova, který v roce 1987 manipuloval s látkou a část jí unikla do vzduchu. Železňakov okamžitě dostal závrať a před zhroucením do bezvědomí se mu na kůži objevila vyrážka. Vědomí nabyl teprve po deseti dnech.

Navzdory léčbě na tajné klinice v dnešním Petrohradu se u něho projevila svalová ochablost, která mu zabránila v tom, aby se znovu postavil na nohy. Brzy nemohl hýbat ani pažemi. Zřejmě následkem jedu trpěl mimo jiné epilepsií a dostal cirhózu jater. Celkově trpěl depresemi a nemohl se soustředit na žádnou činnost. Po soustavném chřadnutí organismu zemřel nakonec v roce 1992, pět let po otravě pátou verzí Novičoku.

deratizater ( 13. března 2018 23:54 )

Pokud v Anglií analyzovali že se jedná o Novičok vyráběný v Rusku tak ho musejí mít v Anglií taky k dispozici aby vzorky mohli porovnat .To taky neznamená že v tom má prsty Putin může to být jen protiruská provokace a ˇovlivňování voleb v Rusku.

bullshit ( 13. března 2018 20:58 )

Přeběhlý agent by s tím měl počítat, že jeho původní země si ho najde. Dělají to USA, Izrael a asi i Rusko. Agent GRU asi nebyl žádný svatoušek a ležel někomu v žaludku. Mohl to udělat kdokoliv, kdo chtěl něco destabilizovat a jen bůh ví, jak to bylo.

matno ( 13. března 2018 20:21 )

A nezapomenout na napalm !

gabreta ( 13. března 2018 20:06 )

Pokud vím, tak největší zkušenosti s používáním chemických zbraní, mají Amíci, při šíření jejich demokracie!! Celkem svrhli Američané na Vietnam na 45 milionů tun bomb i miliony litrů chemikálií, včetně neblaze proslulého herbicidu Agent Orange!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud