„Princ teroru“ Ládin vyzval muslimy, ať pomstí smrt jeho otce. Chce nastolit islám

Autor: Darina Jíchová - 
8. listopadu 2017
13:07

Hamza bin Ládin, oblíbený syn teroristy Usámy bin Ládina, vyzval muslimy, aby pomstili smrt jeho otce. V nové nahrávce zaměřené na mladé věřící řekl, že jen džihád a mučednictví jim zajistí ráj. Zahraniční tisk častuje Hamzu přízvisky jako „korunního prince teroru“ nebo „nástupce trůnu al-Káidy“. K teroristické organizaci se přidal v roce 2015, mělo by mu být asi 28 let.

Minulý týden odtajnila CIA spoustu materiálů, které zabavila v roce 2011 v pevnosti bin Ládina v Abottábádu, součástí dokumentů bylo i několik videí a snímků zachycujících mladého Hamzu, který již několik let působí v teroristické organizaci. Není to poprvé, kdy vyzval muslimy, aby zahájili teror. Včera byla zveřejněna nová audionahrávka, kde mladý bin Ládin žádá věřící, aby zneškodnili všechny vrahy jejich bývalého vůdce, o nahrávce informoval deník DailyMail.

Hamza chce nastolit islám a svrhnout demokratické tyrany

Hamza rovněž odmítá všechny formy demokracie. „Svobodu si nelze vysloužit cárem papíru vhozeným do volební urny. Nezajistí ji ani polyteistický parlament, kde zákony určují muži. Jedinou cestou ke svobodě je nezištná oběť. Džihád a mučednická smrt,“ prohlašuje Hamza.

„Džihád musí pokračovat, dokud nebude připraveno všechno pro naše povstání. Společně pak zaplavíme svět jako sopečná láva a svrhneme tyrany, osvobodíme lid od útlaku, nespravedlnosti a ponížení a nastolíme pak Alláhovo právo šária,“ dodává. Nabádá muslimy, aby povstali proti svým nepřátelům. „Postavme se arogantním tyranům a pomocí džihádu přiveďme lid zpátky k Alláhovi.“

Nahrávka ze svatby Hamzy bin Ládina:

Video  Hamza bin Ládin  - Youtube

Jeho zpráva přišla jen pár dní poté, co bylo publikováno video z jeho svatby. Svět měl poprvé možnost spatřit syna Usámy bin Ládina jako dospělého muže. Dosud veřejnost znala jen fotky z jeho dětství. CIA věří, že svatební video je asi 10 let staré. Hamza na něm má upravené vousy, ale ne plnovous. Není jasné, kdo se stal jeho ženou, stejně jako ostatní členové al-Káidy i Hamza má několik manželek.

Vztah mezi otcem a synem

Na záběrech jsou v pozadí slyšet citáty z Koránu, Hamza je oblečen v tradičním oděvu s bílou pokrývkou hlavy. Na videu není vidět, že by se kolem oslavy pohybovala nějaká ochranka, Hamzy si očividně všechno užíval, zpíval a smál se s hosty. Není jasné, jak se Usáma k záběrům ze synovy svatby dostal. Podle vyšetřovatelů je na snímku vidět několik vysoce postavených členů al-Káidy.

Otec a syn podle CIA byli v kontaktu, měli si posílat dopisy. „Můj drahý otče, neviděli jsme se od doby, kdy jsem byl chlapec. Nyní jsem dospěl. Až se znovu potkáme, ani mě nepoznáš. Moje rysy se změnily. Díky našemu Pánu jsem měl dobrý život. Bůh mi dal hodnou a zbožnou ženu, který mi porodila syna. Pojmenoval jsem ho po tobě, Usáma. Svou dceru jsem pojmenoval po matce, Charja,“ stojí v dopise datovaném do července 2009, který vyšetřovatelé objevili.

Video z Usámova života:

Video  Soukromá videa Usámy bin Ládina zajištěná CIA  - CIA

Ládinovi se po teroristických útocích z roku 2001 usadili v Iránu, kde byli pod dohledem úřadů. Nějaký čas strávili v domácím vězení. V roce 2010 napsal Usáma dopis třem ze svých synů, mezi adresáty byl i Hamza. V dopise bylo i varování. „Iráčanům nemůžete věřit,“ radil jim Usáma. Chtěl po nich, aby zemi okamžitě opustili. Hamzovi doporučoval, aby odjel do Kataru a studoval tam právo a islám. Jeho syn byl z domácího vězení propuštěn v roce 2010, místo do Kataru se ale vydal do Pákistánu, kde se přidal k al-Káidě.

Během pár let se Hamza stal prominentním členem teroristické skupiny a je považován za nástupce svého otce. Od ledna tohoto roku je v hledáčku amerických bezpečnostních složek, které ho považují za vážnou hrozbu.

Hamza bin Ládin v čele al-Káidy

Jedná se asi o třetí audionahrávku s Hamzovými výzvami k teroru. V srpnu 2015 se dožadoval toho, aby muslimové zaútočili na Washington DC, Paříž a Tel Aviv. V červenci 2016 začal plánovat pomstu proti USA. Al-Káida a její syrská odnož Džabhat Fatah aš-Šám za posledních pár let ztratily mnoho členů, jejich vůdci věří, že jméno bin Ládin přivede do organizace novou krev.

Šéf CIA Mike Pompeo přislíbil, že postupně budou zveřejňovat prostudované materiály z Usámovy pevnosti, jsou mezi nimi další nahrávky ze života Usámových dětí. Terorista měl zhruba 20 až 26 potomků. Mezi zajištěnými důkazy byl i jeho osobní deník a korespondence, které jsou zatím publikované v původním, arabském, znění, na překladech se ale pracuje. Díky těmto podkladům se analytikům CIA naskytl vhled do rozdílů mezi al-Káidou a Islámským státem.

Nahrávka z místa dopadení Usámy bin Ládina:

Video  Američané zveřejnili nahrávky, které získali v domě kde zabili bin Ládina.  - /Youtube/

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

diskutujici ( 8. listopadu 2017 17:15 )

On jeste zije?

agfor ( 8. listopadu 2017 13:51 )

Koukám, že nezdědil jenom tatíkovy milióny, ale taky jeho blbost. No, co jiného čekat od islámisty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud