Slováci zvyšují po teroru v Barceloně a Finsku stupeň ohrožení. A co Češi?

23. 8. 2017
15:35

Slovensko se rozhodlo zvýšit stupeň teroristického ohrožení země z nejnižší na druhý. Reagovalo tak na útoky ve španělské Barceloně a jejím okolí i ve finském Turku. Novinka platí od čtvrteční 14. hodiny, řekl novinářům policejní prezident Tibor Gašpar. Podle něj sice riziko útoku na Slovensku bezprostředně nehrozí, policie ale například zvýší počet hlídek v ulicích.

„Pokud v některém státě Evropské unie anebo státě, který je v NATO, dojde k pokusu anebo dokonanému trestnému činu terorismu, a mohl by mít dopad i na Slovenskou republiku a její občany nebo její zájmy, tak je to jeden z hlavních důvodů, abychom změnili stupeň z prvního na stupeň druhý,“ uvedl Gašpar. Zdůraznil, že jakkoli je útok teroristů na Slovensku málo pravděpodobný, není možné ho vyloučit.

Důvodem nových opatření je podle policejního prezidenta také konání nejrůznějších akcí, které se na Slovensku připravují. Jde například o letecké dny, na kterých se čeká až 60 tisíc návštěvníků, chystají se oslavy Slovenského národního povstání nebo Den ústavy.

„Z našeho hlediska je zabezpečujeme, jako by mělo dojít k podobným typům útoků,“ řekl Gašpar a doplnil, že ve střehu bude i cizinecká policie. „Pohyb (nebezpečných) osob byl zaznamenaný i v zemích v blízkosti Slovenska. A to už je jeden z důvodů se rozhodovat, jestli změnit nebo nezměnit stupeň ohrožení,“ dodal policejní prezident.

Podle policie se na životě běžných lidí nic nemění. V ulicích bude víc policistů, posílení hlídek bude vidět například na letištích, u obchodních center nebo u fotbalových stadionů a v místech s větší koncentrací lidí.

Video Drastické záběry z Barcelony: Na zemi leží zranění i mrtví lidé. - https://twitter.com/LauraLoomer/status/898214133581172738
360p

„Nejde mi o šíření paniky a informací, které budou měnit chování lidí. Druhý stupeň (teroristického ohrožení) jsme tady už několikrát měli. Nejde o nic výjimečného,“ uvedl Gašpar.

Zvýšený stupeň teroristického ohrožení Slovensko naposledy zavedlo loni v březnu po útocích v Belgii. Opatření pak odvolalo letos v květnu.

V ČR platí stále první stupeň ohrožení

V České republice platí od 22. března 2016 první stupeň ohrožení terorismem. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tak tehdy reagoval na teroristické útoky v Bruselu. Pro Blesk.cz Chovanec řekl, že současnou situaci konzultoval také se slovenským ministrem vnitra Robertem Kaliňákem a že pro ČR se v tuto chvíli nic nemění.

„Nemáme žádnou relevantní informaci, která by měnila postoj České republiky. Platí stále 1. stupeň nebezpečí ohrožení terorismem,“ dodal Chovanec s tím, že Slovensko reaguje tímto způsobem jen kvůli zvýšenému počtu sportovních a kulturních akcí v příštích dnech a týdnech na svém území. Podobná opatření už v Česku navíc platí.

Ve Španělsku platí po atentátech v Katalánsku čtvrtý stupeň ohrožení terorismem, tedy druhý nejvyšší. Poté, co dodávka najela do davu, zemřelo 14 lidí.

Doporučujeme
tomik007 ( 23. srpna 2017 19:50 )

Z PRAHY bude zanedlouho Slovákofarma

starypes ( 23. srpna 2017 19:13 )

My se nebojíme, schováme se za sChovance, tam se nás vejde.

pulsar ( 23. srpna 2017 18:13 )

Populisticky krok, nezmysel, spiny z vlady len vymyslaju blbosti, ktore maju zakryt ich tazke rozkradanie, pomahaci a chranici vedia tak akurat vyberat na cestach pokuty.

tomik007 ( 23. srpna 2017 18:05 )

eventuelne vsetky

tomik007 ( 23. srpna 2017 16:24 )

Zvysuji stupen ohrozeni a posilaji zlocince do Prahy

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa