Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Chovanec pustil do Česka jen 12 migrantů. Další se moc hemží, čeká pokutu

Autor: vei - 
15. dubna 2017
12:35

Evropské kvóty na přerozdělení uprchlíků zavázaly Českou republiku přijmout do konce letošního roku 2691 migrantů. V zemi jich je zatím ale jen tucet a podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je to číslo zatím konečné. Chovanec pro sobotní Právo řekl, že raději zaplatí Bruselu pokutu, než aby přijímal uprchlíky bez kontroly. 

O kvótách se hlasovalo v Bruselu už v září 2015. Český ministr Chovanec i jeho kolegové z visegrádské čtyřky byli ale proti. Tedy kromě Polska, které tehdy nedodrželo dohodu a pravidla na přerozdělení zhruba 160 tisíc uprchlíků podpořilo.

Česko se původně přihlásilo k dobrovolnému přijetí v relokačním programu 1100 migrantů z Itálie a Řecka. Později ale v rámci EU schválili ministři vnitra navýšení kvót o dalších 1591 migrantů, které má země přijmout. Proti tomuto navýšení tehdy Chovanec protestoval, v sobotním Právu ale mluví právě o tomto číslu.

„V současné době jsme přijali 12 lidí z asi 1600, které bychom přijmout měli. Jak postupně prověřujeme ten zbytek, tak si myslím, že není možné přijímat nikoho dalšího. Bezpečnostní prověrka je složitá a ti lidé nejsou ochotni zůstat na místě,“ řekl Chovanec Právu s tím, že ČR neplánuje přijmout další migranty.

„Není možné pouštět sem lidi bez kontroly“

Pokud ČR skutečně nepřijme další migranty, může to podle Chovance znamenat, že s námi po září letošního roku zahájí Evropská unie sankční řízení. „Na jehož konci může být sankce vůči ČR v rozsahu několika milionů eur (desítky milionů korun, pozn. red.). To je pak na vládě, aby vyhodnotila, jestli za to sankce stojí, nebo ne. Podle mě ano. Není možné sem lidi pouštět bez kontroly,“ pokračoval Chovanec.

Prověření uprchlíků je podle ministra téměř nemožné kvůli jejich neustálému pohybu. Udělení prověrky přitom trvá podle Chovance zhruba dva měsíce. „A ti lidé nebyli po tu dobu ochotni setrvat na místě, kde byli prověřováni – tedy v Řecku nebo Itálii. Z toho důvodu byla ta bezpečnostní prověrka ukončena,“ doplnil. Zmíněných 12 migrantů, kteří jsou v ČR, prošlo podle něj azylovým řízením. Jde zhruba o tři rodiny a někteří z nich si v ČR už našli práci.

Chovanec: S komunisty do vlády ne

V ČSSD se opět začíná mluvit o případném prolomení takzvaného bohumínského usnesení, které zakazuje sociálním demokratům vládní spolupráci s KSČM. Premiér Bohuslav Sobotka ale nedávno řekl, že si za určitých podmínek dovede spolupráci s komunisty představit. Podle Chovance je to ale za stávající situace v nejsilnější opoziční straně nereálné.

„Pan Sobotka řekl, že nevylučuje koalici s komunisty, ale jen v případě, že budou proevropští a budou pro setrvání v NATO, což komunisté se stávajícím vedením nejsou. Takže koalice s KSČM je neproveditelná. Pro nás je nepřekročitelná podmínka být proevropští a být v NATO. Protože když se podíváte kolem nás, tak vyvázat se z NATO může jenom blázen,“ zmiňuje směrem ke KSČM Chovanec jako 1. místopředseda ČSSD.

O možné podobě příští vlády i případné spolupráci s KSČM mluvil Premiér Bohuslav Sobotka ve studiu Blesk.cz v pořadu Ptám se, pane premiére:

 

Video se připravuje ...
Další videa