Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Francie držela minutu ticha za oběti z Nice. Premiéra Vallse dav vypískal

Autor: ČTK, Mii - 
18. července 2016
13:36

Lidé po celé Francii v pondělí v pravé poledne drželi minutu ticha za oběti útoku v Nice. Na jihofrancouzské promenádě, kde ve čtvrtek večer mladý Tunisan vjel s nákladním automobilem do davu a zavraždil přitom nejméně 84 osob, se shromáždily tisíce lidí s květinami a svíčkami. Na místo přijel i francouzský premiér Manuel Valls, kterého ale podle agentury AFP obyvatelé přivítali nesouhlasným pískáním a hlasitými výzvami k demisi.

Francouzský prezident Francois Hollande držel minutu ticha v pařížské budově ministerstva vnitra. V ní se v pondělí koná zasedání bezpečnostní rady státu. Premiér a další dva vládní ministři naproti tomu zamířili do Nice, přímořského letoviska, kde se minulý týden během oslav francouzského státního svátku masakr odehrál.

V pondělí před polednem zamířily na promenádu v Nice obrovské davy lidí. Ti po minutě ticha tleskali zejména směrem k přítomným zástupcům hasičů a zdravotníků. Premiér dostal o něco chladnější přijetí, řada lidí ho hlasitě vyzývala k jeho rezignaci. 

Jednatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel ve čtvrtek pozdě večer s 19tunovým kamionem na pobřežní promenádu do zóny vyhrazené pro pěší, kteří se v závěru státního svátku dobytí Bastily přišli podívat na tradiční ohňostroj. Během 45 sekund srazil na tři stovky lidí, včetně dětí, než jej policie zastřelila. Nejméně 84 lidí útok nepřežilo, celkem 308 dalších utrpělo zranění. V nemocnici je stále 59 lidí, o 29 z nich se starají lékaři na jednotkách intenzivní péče. Informoval o tom v pondělí ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud