Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Mysleli si, že panika a křik je jen žert: Šílený Francouz zabil v Nice 80 lidí

Autor: ČTK - 
15. července 2016
06:59

Rodinná atmosféra na pobřežní promenádě jihofrancouzského města Nice se podle svědků změnila v chaos ve chvíli, kdy do lidí začalo najíždět bílé nákladní auto, pod jehož koly umírali dospělí i děti. Lidé zběsile prchali ve snaze zachránit si holý život. Desítky z nich byly zraněny a místní hotel se změnil v improvizovanou ošetřovnu, uvedla televize BBC.

Lidé sledující ohňostroj k výročí Dne pádu Bastily zprvu nevěděli, zda jsou výkřiky a utíkající skupina lidí jen žertem, anebo jde o vážnou hrozbu. Na útěk se řada z nich dala až ve chvíli, kdy spatřili náklaďák. O pozadí masakru stále není zcela jasno. Svědci, většinou bezejmenní, vypovídají o hororových scénách. Jeden z nich řekl, že kamion se davem lidí valil jako koule mezi kuželkami.

"Byla to rodinná událost, byla tam nemluvňata, děti a jen sledovat ty lidi, jak táhli své děti, když prchali ulicí, bylo neuvěřitelné," řekl zpravodaji BBC Kanaďan Ramiro Mora, jenž byl mezi těmi, kteří útok přečkali bez zranění.

Další desítky lidí takové štěstí neměly. Nejméně 84 účastníků oslav zemřelo, více než stovka byla zraněna, z toho 18 kriticky. Kdo mohl, ten z ulice utekl. Po chvíli tam zůstaly jen desítky bezvládných těl.

Sanitky podle svědků nestíhaly odvážet zraněné do nemocnic, a tak se zranění shromažďovali a byli ošetřováni v improvizovaných zařízeních podél promenády. Jedno z nich vzniklo podle twitteru novináře Albana Mikoczyho v hotelu Negresco.

Francouzský socialistický poslanec Christophe Premat, který byl na oslavách v Nice se svou rodinou, BBC řekl, že se útoku vyhnul jen díky své ženě, která se při cestě domů chtěla zastavit v kavárně.

Video  Křik, útěk... Takhle vypadaly ulice Nice vteřiny po útoku.  - Facebook
Video se připravuje ...

Nastalému krveprolití byl očitým svědkem také novinář listu Nice-Matin Damien Allemand. Ten řekl, že byl na nábřeží a že se po skončeném ohňostroji spolu s ostatními chystal k odchodu, když zaslechl hluk a výkřiky.

"O setinu vteřiny později se šílenou rychlostí přihnal obrovský bílý náklaďák, který měnil směr tak, aby pokosil co největší počet lidí," řekl Allemand. "Viděl jsem těla, jak podél cesty létala vzduchem jako kuželky. Slyšel jsem zvuky a křik, na které nikdy nezapomenu," dodal.

Zveřejněná videa ukazují, jak se lidé, z nichž jeden či dva tlačili kočárek, snaží z místa řádění útočníka utéct. Na dalších záběrech jsou zase po zemi rozesetá bezvládná a nepřirozeně prolomená těla, mnohá z nich v kalužích krve.

"Pomozte mé matce, prosím!" křičel jeden z přeživších na videu popsaném agenturou AP, na kterém je na cestě patrné převrácené růžové dívčí kolo.

Facebook krátce po útoku aktivoval systém Safety Check, který má uživatelům nacházejícím se v Nice umožnit, aby informovali své přátele o tom, že jsou v bezpečí. Systém byl použit už dříve při teroristických útocích v Paříži či během přírodních katastrof.

Pomocí facebooku jedna z uživatelek hledala ztracené batole. "Ztratilo se nám osmiměsíční dítě. Přátele v Nice, pokud jste ho viděli, pokud jste tam byli a pokud jste ho vzali, prosím, kontaktujte mě," napsala. Později zprávu aktualizovala, že se díky jisté ženě podařilo batole najít. BBC poznamenala, že nemůže ověřit, zda je událost skutečná, její šíření nicméně uživatelé internetu používají jako světlý moment v tragickém dni.

Video  Ulice plné mrtvých těl: Děsivé záběry po masakru ve Francii  - Reuters
Video se připravuje ...

VŠE O ÚTOKU V NICE ČTĚTE ZDE

TOUR DE FRANCE TRUCHLÍ ZA OBĚTI ÚTOKU V NICE

MASAKR VE FRANCII - KOMENTÁŘ MIROSLAVA CVRČKA

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

tgbg ( 15. července 2016 10:05 )

Čím dál více se zdá,že tyto jako atentáty připravují ruské tajné služby,které si k tomu jen nepřímo vyberou určitou fanatickou buňku,kterou vyprovokují a dají jim šanci ji uskutečnit!Jinak to už není možné! Terorismus je nástroj ruských politiků/nadnárodních korporací,které řídí migraci muslimů jak ovládat strach občanů Evropy,jak je následně omezovat zákony a různýma restrikcemi, odposlechy, daněmi atd.K tomu je potřeba atentáty,zabíjení a války!Je potřeba důvod ke zbrojení(výdělek ruských korporací),válčení na jiném území,vlastně takové oprávnění-alibi(odůvodnění) k válčení/obsazení jiných států a neservírovat to pak občanům Evropy jako,že to je pro jejich dobro,blaho,jejich bezpečnost!!Ale nejde vlastně jen o ovládnutí občanů EU,ale především o zakázky ruských zbrojovek, obsazení ropných nalezišť,distribuci plynu atd. a atd.!Je to šílené,ale globalisti,kteří dosazují do funkcí své politiky jsou schopni udělat vše, i vraždit,sestřelovat letadla,bombové útoky atd.Kam to ten svět dopracoval a co jsou schopni udělat pro peníze různé korporace,které ovládají státní struktury!!!Nevěřte tomu,že nějaký fanatický muslimský pasáček koz,ovcí dojde ozbrojen s falešnýma doklady přes celou Evropu,kde pozabíjí stovky lidí jen tak bez odporu!!Tomu nevěřte!Hnus!!Bohužel v čele našeho státu,našeho národa stojí jeden z nejslabších ustrašených prezidentů v dějinách!Jsme z toho dost smutný,že Češi jsou takové ukvičené vy.ch-cané dě-v.ky bez cti a samostatnosti!Mohu jen závidět těm národům,které mají v čele tvrdé frajery se ctí,bez slizu, kteří stojí za tím co řeknou a stojí za národem!A přitom lze tak snadno tvrdě zdemolovat v Evropě fanatiky i s jejich mešitami!Ale to není přeci lidské,......takže se necháme pobít a omezovat na vlastním území,později i ve vlastním domě .......vše jim budeme platit a budeme pracovat aby oni nás následně zabíjeli a vládli nám!Někde se již v Rusku nesmí dávat na Vánoce na veřejná místa,prostranství i školy vánoční ozdobené stromky!

malenabald ( 15. července 2016 09:44 )

No, jestli nejsi debi-l ty.

cid2000 ( 15. července 2016 08:51 )

  Čím dál více se zdá,že tyto jako atentáty připravují západní tajné služby,které si k tomu jen nepřímo vyberou určitou fanatickou buňku,kterou vyprovokují a dají jim šanci ji uskutečnit!Jinak to už není možné!Terorismus je nástroj politiků/nadnátrodních korporací,které řídí migraci muslimů jak ovládat strach občanů Evropy,jak je následně omezovat zákonama a různýma restrikcema,odsposlechama,daněma atd.K tomu je potřeba atentáty,zabíjení a války!Je potřeba důvod ke zbrojení(výdělek korporací),válčení na jiném území,vlastně takové oprávnění-alibi(odůvodnění) k válčení/obsazení jiných států a neservírovat to pak občanům Evropy jako,že to je pro jejich dobro,blaho,jejich bezpečnost!!Ale nejde vlastně jen o ovládnutí občanů EU,ale především o zakázky zbrojovek,obsazení ropných nalezišť,distribuci plynu atd. a atd.!Je to šílené,ale globalisti,kteří dosazují do funkcí své politiky jsou schopni udělat vše, i vraždit,sestřelovat letadla,bombové útoky atd.Kam to ten svět dopracoval a co jsou schopni udělat pro peníze různé korporace,které ovládají státní struktůry!!!Nevěřte tomu,že nějaký fanatický muslimský pasáček koz,ovcí dojde ozbrojen s falešnýma dokladama přes celou Evropu,kde pozabíjí stovky lidí jen tak bez odporu!!Tomu nevěřte!Hnus!!Bohužel v čele našeho státu,našeho národa stojí jeden z nejslabších ustrašených Srábotků v dějinách!Jsme z toho dost smutný,že Češi jsou takové ukvičené vy.ch-cané dě-v.ky bez cti a samostatnosti!Mohu jen závidět těm národům,které mají v čele tvrdé frajery se ctí,bez slizu, kteří stojí za tím co řeknou a stojí za národem!A přitol lze tak snadno tvrdě zdemolovat v Evropě fanatiky i s jejich mešitama!Ale to není přeci lidské,......takže se necháme pobít a omezovat na vlastním území,později i ve vlastním domě .......vše jim budeme platit a budeme pracovat aby oni nás následně zabíjeli a vládli nám!Někde se již v západních státech nesmí dávat na Vánoce na veřejná místa,prostranství i školy vánoční ozdobené stromky!Katastrofa jací jsme debi-l

dumik ( 15. července 2016 08:50 )

 Francouz? ale z Tunisu, že, jako celá rodina....

Samo ( 15. července 2016 08:11 )

Ty zmetku jeden, tebe by měli vypátrat a bez ohledu na to jestli jsi muslim nebo jenom obyčejný blbý Čech, odsoudit za podílníctví na terorismu.

Zobrazit celou diskusi