Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Odborník na terorismus Miroslav Mareš o útoku v Nice: Lidé vezmou právo do vlastních rukou!

Autor: Vera Renovica - 
16. července 2016
19:04

Francouzi se vypořádávají s teroristickým útokem, v pořadí čtvrtým za poslední půlrok. Jak se zločinem ve jménu islámu v Evropě zatočit? A jsme na řadě my? Na otázky Blesku odpovídal politolog a odborník na terorismus a extremismus Miroslav Mareš (42).

Francie kvůli útoku v Nice neopustí zvýšená bezpečnostní opatření. Posílena jsou od včerejška i v Česku. Upřímně: Mají vůbec šanci fungovat?

„Jak je vidět, tak takovýmto útokům zcela zabránit nelze. Teroristé mají výhodu »prvního tahu«. Teď byl použit kamion k najetí do davu, zítra může být napaden velký dětský tábor, pozítří podpálena auta stojící v zácpě v tunelech a pod dálničními mosty. Nicméně hlídky na ulicích mohou přispět k tomu, že budou na místě teroristické akce dříve, než by tomu bylo za běžných okolností.“

Jak byste navrhoval zhoršenou bezpečnostní situaci v EU řešit vy?

„Rychlé řešení, které by bylo v souladu se současným stavem lidských práv, neexistuje. Lze posílit monitoring muslimských komunit, snažit se motivovat obyvatele k většímu zapojení do bezpečnostních opatření, například formou státem podporovaných a financovaných občanských hlídek a zpřísnit tresty za podporu teroristických uskupení. Jsme ale ve stavu, kdy to už nebude zcela účinné, a zřejmě se dočkáme situace, kdy lidé začnou brát ve větší míře právo do vlastních rukou.“

Proč je tolik útoků zrovna ve Francii? A je to i jinde, třeba v Česku, jen otázkou času?

„Ve Francii se dlouho vytvářela militantní islamistická komunita, kterou státní bezpečnostní složky nedokázaly potlačit. Série útoků začíná už v devadesátých letech. Na Francii jsou cíleny i významné propagandistické aktivity Islámského státu a dalších džihádistických teroristických organizací. Podobný útok v Česku se vyloučit nedá, ale zatím jsou pro globální islamistické sítě jiné země atraktivnější.“

Útočník byl Francouz tuniského původu, některé zdroje mluví o tom, že mohl při najíždění do davu lidí křičet Alláhu akbar. Je podle vás na vině skutečně islám, anebo jde o jiný problém – například nezvládnutou integraci jiných kultur do francouzské společnosti?

„Pokud je pravdou, že křičel Alláhu akbar, jedná se o příklad dalšího z mnoha radikalizovaných jednotlivců, kteří byli ovlivněni islamistickou extremistickou ideologií. To ještě neznamená, že každý muslim musí jednat stejně. Ale nemá smysl se snažit bagatelizovat takové jednání jako osobní selhání jednotlivce. I pokud by byl osobně frustrován, jiní lidé neřeší svoje problémy příklonem k náboženskému terorismu. A vzestup takových incidentů v současnosti je jednoznačně spjat s tím, jak někteří muslimové interpretují islám – jako netolerantní agresivní náboženství.“

Myslíte si, že teroristické útoky ve spojení s protiimigračními a protiislámskými hesly pomohou ve volbách – nejen těch českých – uspět populistickým stranám?

„V dohledné době to lze očekávat, ale síla těchto stran nebude až zas tak velká, aby mohly zásadně změnit právní prostředí. Záleží také na tom, jak reagují tzv. etablované strany. Pokud nezačnou výrazněji naslouchat přáním po tvrdé ruce ze strany části veřejnosti, využije toho logicky krajní pravice. Její úspěchy v sobě obsahují jiná rizika, včetně nezkušenosti v ekonomické politice a možného zbrklého roztříštění evropského mezinárodního řádu. To, že se problémy nemusí podařit vyřešit ani tzv. krajní pravici, může vést k ještě větší frustraci a konfliktům.“

Vše o masakru na promenádě v Nice naleznete: ZDE!

Video  Děsivé záběry teroristického útoku v Nice: Náklaďák projíždí davem lidí na promenádě.  - Facebook
Video se připravuje ...

Video  Ulice plné mrtvých těl: Děsivé záběry po masakru ve Francii  - Reuters
Video se připravuje ...

 

 

Video se připravuje ...
Další videa