„Chtějí, abych se zabil.“ Vrah Breivik uspěl se stížností na vězeňské podmínky

Autor: ČTK - 
20. dubna 2016
15:27

Norský soud ve středu vyhověl v některých bodech stížnosti odsouzeného teroristy Anderse Behringa Breivika (37) na stát kvůli podmínkám svého věznění. Norsko prý porušilo především zákaz nelidského zacházení. Naopak porušení práva na soukromí a rodinný život soud neshledal.

Breivik si odpykává 21letý trest vězení za zabití 77 lidí při útocích z roku 2011. U soudu si stěžoval mimo jiné na používání pout, omezování korespondence, pravidelné prohlídky cely či izolaci od ostatních trestanců. Stát ho chce podmínkami vězení dohnat k sebevraždě, uvedl terorista.

Podle středečního výroku soudu se Norsko skutečně dopustilo porušení některých práv zakotvených v evropské Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. Porušilo prý především zákaz nelidského nebo ponižujícího zacházení či trestání. Soud v této souvislosti kritizoval především držení pravicového extremisty v samovazbě.

Právo na soukromý a rodinný život ale podle soudu dotčeno nebylo. Ke kontrole Breivikovy korespondence prý nedochází.

Norsko bude muset uhradit Breivikovy výlohy na soudní řízení ve výši 331 tisíc norských korun (968 tisíc Kč).

Soudní líčení se konalo v polovině března v tělocvičně věznice Skien, kde je Breivik zavřen. Prokuratura jeho stížnost odmítla s tím, že je nebezpečný a v kontaktu s ostatními vězni by se mohl pokusit o plánovaní dalších útoků podobných těm, které již spáchal.

Breivik v červenci 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, jež připravila o život osm lidí. Krátce poté postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit. Breivikův pobyt ve vězení ale může být prodlužován až na doživotí.

454913 ( 10. ledna 2017 17:21 )

masový vrah a má nějaký práva ...to přece není normální...čím zabije víc lidí tím lepší podmínky v base...internet..atd. Norové nejsou normální...trest smrti je málo všem se jenom vysmívá ...na samotku bez oken bez internetu a žádný kontakt s vězni, ať se tam zblázní debil.

kdoasi ( 20. dubna 2016 16:51 )

Cituji z jiného serveru: "Soud ve středečním usnesení konstatoval, že stát Breivikova základní práva pošlapal tím, že ho v izolaci držel, aniž se staral o to, co pobyt o samotě udělá s jeho duševním zdravím". Masový vrah má snad nějaké duševní zdraví??? Ti Norové jsou fakt na palici...

co-teda ( 20. dubna 2016 16:43 )

Do prčic, je nenormální aby masový vrah měl ještě vůbec nějaká práva. Takovej dacan nemá právo ani na život. Někdy se těším až umřu. To co se v evropě děje memá pojmenování. Všude vládnou bezmozci. Je zde potvrzeno, že nejvíce škody na světě , vždy udělal vzdělanej blbec.

majojo ( 20. dubna 2016 16:28 )

Taky bych chtěla, aby se ten nácek zabil. Bohužel nežiji na Severu a nechápu severskou mentalitu. Vždyť zabil vaše děti, vy tatrmani!

zdenek43 ( 20. dubna 2016 16:01 )

leden 2016....Němci si nechali znásilnit ženy a 5 dnů se tvářili, že se vůbec nic nestalo! Den po událostech psali policisté v Kolíně nad Rýnem hlášení ze silvestrovské noci. ... Velká mainstreamová média mlčela další 3 dny, než se vedení.......... V Německu je 1 milion uprchlíků, kteří přišli do země jen za rok 2015. ... Policie se proto rozhodla, že celý incident utají, média dostala „gag .... Média a policie čelí kritice, že o případu informovaly pozdě a zkresleně. ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud