Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Masový vrah Anders Breivik už neexistuje: Co se stalo ve vězení?

Autor: ČTK - 
10. června 2017
09:04

Norský hromadný vrah Anders Behring Breivik, který dostal trest 21 let vězení za to, že v červenci 2011 zabil při atentátech v norské metropoli Oslo a v její blízkosti 77 lidí, si legálně změnil jméno na Fjotolf Hansen. Zprávu dnes s odvoláním na Breivikova advokáta Öysteina Storrvika přinesla agentura Reuters. „Nějaké důvody mi uvedl, ale nechci to, o čem jsme mluvili, rozebírat,“ řekl Storrvik.

Norští občané mohou svá jména v oficiálním rejstříku svobodně měnit, ale nemohou přitom volit slova, jež by mohla někoho urážet či poškodit. Podle Norského statistického úřadu má příjmení Hansen více než 52 000 osob z celkem pěti milionů obyvatel země, kdežto křestní jméno Fjotolf méně než čtyři.

Agentura AFP napsala, že firma Breivik Geofarm, již Breivik založil a nakoupil přes ni hnojivo na výrobu bomby, je nyní v obchodním rejstříku registrována na jméno Fjotolf Hansen.

Norský nejvyšší soud ve čtvrtek rozhodl, že se nebude zabývat odvoláním odsouzeného, který si stěžuje na podmínky ve vězení – držení v izolaci, časté osobní prohlídky, používání pout a další opatření – a který tvrdí, že Norsko porušuje jeho práva.

Breivikův obhájce Storrvik vzápětí oznámil, že jeho klient se odvolá k Evropskému soudu pro lidská práva. Norský vězeňský systém je zaměřený více na nápravu zadržovaných než na trest a většina veřejnosti považuje podmínky Breivikova věznění za velmi humánní.

Ve věznici v jihonorském městě Skien má Breivik k dispozici tři cely – obytnou, pracovní a tréninkovou o celkové ploše 30 metrů čtverečních. Po celý den se mezi nimi může volně pohybovat.

Má také dostatečný přístup k dennímu světlu. V celách má mimo jiné psací stůl, televizi s DVD přehrávačem, X-box, elektronický psací stroj či běhací pás.

Video Masový vrah Breivik hajloval před soudem. Ten řeší jeho lidská práva. - Reuters

iFender ( 21. června 2018 18:08 )

Lide o nem rikaji,ze kdyz uz nic tak umi hezky pozdravit,tak nevim jak tomu mam rozumet!?

balika ( 10. června 2017 15:15 )

Nevěřím, že to celé vymyslel a zrealizoval sám.

Gemmy ( 10. června 2017 13:13 )

Často na něj vzpomínám.Ještě si na něj vzpomenete. Kromě toho jsou vrazi i mezi námi, a jsou za hrdiny.Vražda má mnoho podob.

bittvera ( 10. června 2017 12:52 )

eiben ( 10. června 2017 11:36 )

Hela1 policie mela zastrelit tebe

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud