Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Pět let od řádění Breivika: Ukázal vraždící „vlk samotář“ islamistům cestu?

Autor: mib, ČTK - 
22. července 2016
06:15

Před pěti lety v důsledku útoku Nora Anderse Breivika zahynulo 77 osob. Nejprve nastražil bombu ve vládní čtvrti a poté se vydal na ostrov Ütoya, kde vystřílel mládežnický tábor. Zemřelo 68 osob, většina ve věku 14 až 20 let. Tento „vlk samotář“ byl prvním v řadě osamocených radikálů, kteří v posledních letech terorizují Evropu.

Před rostoucím počtem útoků tzv. osamělých vlků varují experti již dlouho. Nebezpeční jsou z toho důvodu, že se jejich činy dají jen těžko předvídat, udeřit navíc mohou kdekoliv. Bezpečnostní expert Jaroslav Štefec se tak domnívá, že je do budoucna nutné hledat cesty, jak spolu teroristé komunikují. Příkladem mohou být online počítačové hry.

Spekuluje se o tom, zda byl dílem osamělého teroristy i nedávný útok v Nice. Důkazy o napojení na Islámský stát chybí, společníka ale podle aktuálních informací měl. Právě tím se podle Štefce liší od Breivika.

„Teroristický čin je teroristický čin, ale když člověk posuzuje ty příčiny, tak to je jiné. Pohnutky těchto dvou činů jsou naprosto odlišné. Hypoteticky by se dalo říct, že se v tom někdo inspiroval, ale vazbu bych tam neviděl. Co vzniká po Evropě, je inspirováno v oblastech, které vévodí terorismu. Opírají se o učení islámu a snaží se minimalizovat nutnost komunikace, aby se útočníci rozhodovali samostatně. Povzbuzují to v lidech, které by za normálních okolností nenapadlo něco takového spáchat. Individuální útoky budou narůstat, ale stále budou i ty skupinové,“ řekl pro Blesk.cz odborník.

Breivik ve svém manifestu, který čítá 1500 stran, napsal, že se necítí za své činy vinen, protože ho k tomu podle jeho slov dohnala vládní politika podporující přistěhovalectví. Někteří extrémisté ho za to oslavují.

Štefec varuje před napětím ve společnosti. Byl by opatrný například s kategorickým odmítáním domobran typu Ódinovi vojáci. Tvrdí, že by stát měl k těmto lidem zaujmout jiný přístup, protože jinak hrozí radikalizace z obou stran. 

Ve zprávě o extremismu od ministerstva vnitra se však uvádí, že jsou projekty domobrany velkým bezpečnostním rizikem. „Lze ho spatřovat v tendencích vytvářet tzv. protiislámské či protiimigrantské domobrany. Subjekty, které je propagovaly, cíleně vyvolávaly a udržovaly pocity ohrožení ze strany muslimské komunity a migrantů. Současná mobilizace cílila spíše na starší ročníky osob, které jsou nespokojeny s polistopadovým vývojem,“ uvádí zpráva. 

Útoky vyšinutého jedince, nebo radikalizace společnosti 

Znalci zpracovali několik studií o Breivikově psychice. V listopadu 2011 zveřejnila dvojice soudních expertů závěry lékařské zprávy, podle níž Breivik trpí schizofrenií. Diagnózu potvrdila koncem prosince i lékařská komise zřízená norskou justicí.

Podle dalšího lékařského posudku, zveřejněného začátkem ledna 2012, Breivik ale schizofrenií netrpí, ani není psychotický, a tudíž je za své činy odpovědný. Má ale poruchu osobnosti a vykazuje narcistické a antisociální zvláštnosti. Motivem jeho činu byl odpor k norskému modelu multikulturní společnosti a soud ho poslal 24. srpna 2014 na 21 let do vězení. Trest lze prodlužovat až do jeho smrti. 

ČTĚTE VŠE O ÚTOKU V NICE

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

jzaborsky ( 27. července 2016 21:28 )

Ten článek je neskutečná manipulativní lež....Byl to snad Breivik, kdo spáchal sérii atentátů v Německu minulý týden?! Nebyl! Tak nechápu, co se to tady snažíte podsouvat!

ivoadler ( 22. července 2016 09:08 )

Nevím, co jsou kulturně marxističtí politici. A sociální demokrati nejsou marxističtí vůbec.

ivoadler ( 22. července 2016 09:06 )

"Vlk samotář" je nejefektivnější způsob terorismu. To islamisty nemusí nikdo učit.

Zobrazit celou diskusi