Vysoké riziko: V Česku jsou Ódinovi vojáci, radikální domobrana proti muslimům

Autor: mib - 
18. 7. 2016
05:02

Chtějí Česko chránit před muslimskou kulturou a migranty. Skupina, která si říká Ódinovi vojáci České republiky, se inspirovala ve finské domobraně. Ne náhodou se zformovala v severočeském Mostě, kde se v minulosti odehrály potyčky mezi neonacisty a Romy. Někteří členové Ódinových vojáků právě z neonacistických skupin vzešli, jako první na ně upozornily Lidovky.cz. Podle ministerstva vnitra jsou takové domobrany velkým společenským rizikem.

„Naše činnost není jen focení a výroba triček. Chceme, aby naše pobočky byly v každém větším městě, plánujeme výuku sebeobrany pro ženy, nákup obraných prostředků, a hlavně chceme být co nejvíce vidět v ulicích, a to vše na vlastní náklady a ve svém volném čase. Ruku na srdce, kdo z vás rejpalů je ochoten obětovat svůj volný čas nebo peníze pro lepší budoucnost a bezpečí své země,“ reaguje skupina na Facebooku.

Poprvé před týdnem prošla hlídka Ódinových vojáků městem. Konkrétně Teplicemi, kam přijelo pár desítek jejich členů. Sraz svolali přes veřejnou skupinu na sociální síti. „Vzhledem k tomu, že bychom tento den chtěli už uskutečnit první menší akci, dovolujeme si vás požádat, abyste přišli v tričkach S. O. O. (Soldiers of Odins, Ódinovi vojáci, pozn. redakce),“ vyzvali.

Ódinovi vojáci na pochodu po severočeských městechÓdinovi vojáci na pochodu po severočeských městech | 


Právě do Teplic se jezdí muslimové rekreovat do lázní. A hlídka měla dát údajně najevo, že „bude v Čechách poslouchat české zákony i Alláh,“ jak napsal Pepa Novák na svém profilu. Snahou skupiny je také podle informacích uvedených na sociálních sítích uspořádat pravidelné schůze, aby mohli „probrat nápady na činnost“.

Příznivci a odpůrci na sítích

Podle zakladatele Martina Šašla skupina čítá padesát lidí a dalších dvě stě se hlásí „do služby“. Na Facebooku má pak přes tři tisíce příznivců, kteří posílají obdivné komentáře.

„Tyto lidi potkávám v ghettu Šanov v Teplicích-naši zastupitelé ghetto popírají. Ani jeden z těchto sympatických lidí není na sociální podpoře, nekradou, pracují, dávám palec nahoru,“ píše „důchodce radikál Jarda“.

Rychle ale také našla své odpůrce. „Podle čeho se pozná expert na extremismus? Tihle samozvaní ,experti’ někdy vypotí dobrý nesmysl na pobavení , někdy ale spíš k pláči,“ reaguje Tomáš Hollý na sociální síti.

Prohlubování napětí

Expert na extremismus Miroslav Mareš pro Lidovky.cz uvedl, že mohou aktivity Ódinových vojáků prohlubovat napětí ve společnosti a může to vést ke konfliktům s jejich odpůrci. Ve Finsku se snaží působit legálně, ale podle Mareše to zapadá do vyhrocené atmosféry ztráty důvěry ve státní orgány.

V Česku působí také další skupiny, které zaměřující svou činnost na domobranu. Po celé republice je podobných klubů desítky a jejich pobočky se šplhají ke stovkám. 

Podle Čtvrtletní zprávy o extremismu z dílny ministerstva vnitra jsou projekty domobrany velkým bezpečnostním rizikem. Lze ho spatřovat v tendencích vytvářet tzv. protiislámské či protiimigrantské domobrany. Subjekty, které je propagovaly, cíleně vyvolávaly a udržovaly pocity ohrožení ze strany muslimské komunity a migrantů. Oproti minulým letům, kdy tyto ambice cílily převážně na mladé neonacistické militanty a hooligans, lze vysledovat kvalitativní změnu. Současná mobilizace cílila spíše na starší ročníky osob, které jsou nespokojeny s polistopadovým vývojem,“ uvádí zpráva.

Doporučujeme
reha ( 19. července 2016 11:47 )

jiný název , ale stejné holé náckovské hlavy

Ruudazvostravy ( 18. července 2016 16:15 )

Nojo no,tak že se bude Chánof brzo stěhovat do Pelhřymova,abi sy Ro(so)mácy uďály ekskurs do mýstního krematóryja,ny?

pravidlo ( 18. července 2016 16:00 )

pravidlo ( 18. července 2016 15:53 )

Z takových domobran v dnešní době vyjde jen zlo. Stačí ty tlamáky vidět.

zkratik ( 18. července 2016 14:10 )

ještě že si cikáni říkaj romové a ne muslimové

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa