Architekt v Praze řešil migranty. V Istanbulu zažil peklo a zmar

Autor: ČTK, mb - 
30. června 2016
10:55

Americký architekt Martin Barry nedávno v Praze diskutoval o tom, jak lépe přizpůsobit moderní města výzvám, jakou je uprchlická krize. Po intelektuální pražské debatě ale zažil doslova peklo. Přistával totiž na letišti v Istanbulu zrovna ve chvíli, kdy teroristé rozpoutali masakr. Svůj strach, smutek, bezmoc a naštvání popisoval na Facebooku.

„Přistál jsem v Istanbulu v úterý okolo desáté večer, ve stejnou dobu, kdy se rozpoutalo peklo a teror uvnitř letištní haly. Nevěřím na štěstí, ale nevím, jak jinak popsat to, že jsem byl stále na přistávací dráze a ne uvnitř terminálu. Dvacet minut jsem byl přilepen ke svému telefonu, dostával jsem zprávy plné paniky od mé rodiny a přátel, kteří věděli, kde se nacházím,“ popsal okamžiky hrůzy architekt.

„Nedokážu jednoduše popsat své pocity, když jsem se nacházel v epicentru teroristického útoku. Strach. Smutek. Bezmoc. Vztek. Rezignace,“ dodává Martin Barry na sociální síti Facebook.

Když Američan Martin Barry debatoval v poklidné Praze o uprchlících a architektuře, ani ve snu by ho nejspíš nenapadlo, že se brzy ocitne uprostřed krvavého masakru teroristů.

Architekt Barry je zakladatelem projektu reSITE, do Prahy se dostal v roce 2011 jako stipendista Fulbrightova programu a má za sebou i přednáškovou zkušenost z ČVUT, kde se věnoval oboru, který jej proslavil – krajinářské architektuře. Donedávna byl partnerem newyorské kanceláře W Architecture, uvádí stránky reSITE.

Šéf CIA o atentátu: Známky „zvrhlosti“ ISIS

Tři sebevražední atentátníci zabili v úterý večer na Atatürkově letišti v Istanbulu 42 lidí a přes 230 dalších osob zranili. Podle informací istanbulského guvernéra je většina obětí turecké národnosti, nejméně 13 z obětí jsou cizinci. Český premiér Bohuslav Sobotka (44, ČSSD) uvedl, že mezi oběťmi nejsou Češi.

Video Útok na letiště v Istanbulu: 42 mrtvých, 230 zraněných - Reuters

Dle ředitele americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johna Brennana způsob provedení teroristického útoku na istanbulském Atatürkově letišti nese známky „zvrhlosti“ organizace Islámský stát (IS).

„Ohavný atentát na mezinárodním letišti v Istanbulu… nese bezpochyby známky zvrhlosti IS. Ve většině případů, ne-li ve všech, se IS k atentátům na tureckém území nepřihlásil,“ uvedl šéf CIA.

Radikály z organizace Islámský stát za pravděpodobné pachatele označily i turecké úřady.

Vše o teroristických útocích v Istanbulu čtěte zde.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud