Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Breivik se vrátil před soud: Uvedl se nacistickým pozdravem

Autor: ČTK, mb - 
15. března 2016
08:10

Soud v Norsku dnes začal projednávat stížnost teroristy Anderse Behringa Breivika (37), který kvůli podmínkám svého věznění zažaloval stát za porušování lidských práv. Pravicový extremista, který si odpykává jednadvacetiletý trest vězení za zabití 77 lidí při útocích z roku 2011, si stěžuje mimo jiné na používání pout, omezování korespondence, pravidelné prohlídky cely či izolaci od ostatních trestanců. Breivik se hned při příchodu před soud uvedl nacistickým pozdravem.

 

Soud se koná v tělocvičně ve věznici Skien, kde je Breivik zavřen. Proces by měl trvat do pátku a sám Breivik má vypovídat ve středu. Slyšení provázejí přísná bezpečnostní opatření; média nebudou mít povoleno vysílat Breivikovo svědectví. Soud se totiž obává, že by svou výpověď mohl zneužít k propagaci radikálních postojů.

Breivik již dříve podmínky ve vězení přirovnal k mučení a nyní obviňuje norskou vládu z porušení dvou článků evropské Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Norská generální prokuratura nicméně trvá na tom, že podmínky, které má Breivik ve věznici, „jsou v mezích toho, co Úmluva povoluje“.

Breivik může v káznici využívat tři místnosti - jednu ke spaní, druhou ke studiu a třetí ke cvičení. V cele má k dispozici počítač, ale nikoli přístup na internet. Úřady také Breivikovi nedávno povolily zahájit korespondenčně studium mezinárodních vztahů na univerzitě v Oslu.

Breivikův obhájce Öystein Storrvik tvrdí, že jeho klient trpí depresemi a cítí se osamělý, protože nemá kontakt s nikým jiným než se zaměstnanci věznice. „Jednou z hlavních věcí, kterou se Breivik chtěl ve vězení zabývat, bylo studium, ale s tím nyní skončil. Domnívám se, že to je známka toho, že izolace má negativní vliv na jeho psychické zdraví,“ řekl před zahájením procesu Storrvik.

Pokud soud rozhodne, že podmínky Breivikova věznění jsou příliš přísné a porušují lidská práva, může nařídit jejich zmírnění.

Breivik na konci července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit. Breivikův pobyt ve vězení ale může být prodlužován až na doživotí.

glindel ( 16. března 2016 06:31 )

Viděl někdo vůbec video z přelíčení? Podle mě ne.. Lidi, zjistěte si nnejdříve fakta a nevěřte všemu, co napíše bulvární tisk, zvlášť Blesk.. Blesk chce být totiž strašně zajímavý, tak se zviditelňuje na Breivikovi.. Breivik se uvedl tak, že dal "nahoru dlaň sevřenou v pěst, s nacistickým pozdravem to nemá nic společného.. Nezastávám se ho, ale Blesk píše blbosti

pepen ( 15. března 2016 21:17 )

Jak je možné,že takové odporné bestie se opovažují vyžadovat některé práva!!!!To odporný prase bych předal rodičům těch povražděných dětí.Já osobně bych ho nechal denně bičovat-aby co nejvíc trpět a připomínal bych mu to co provedl!!!Tu pazouru bych mu odřízl-aby se nemohl předvádět-šmejd odpornej!!!!

balika ( 15. března 2016 19:02 )

§ 365 Schvalování trestného činu (1) Kdo veřejně schvaluje spáchaný zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

fikusek11 ( 15. března 2016 17:02 )

Breivik by mohl v Řecku udělat pořádek.

zada ( 15. března 2016 16:17 )

 Plesku, že o něm vůbec něco tisknete, a dáváte mu šanci se zviditelnit!!! je vám to zapotřebí? Propagovat vrahy a fašisty?????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud