Interpol: Zatčení Abdeslama děsí teroristy, hrozí násilí při útěku z Evropy

Autor: ČTK, mb - 
19. března 2016
18:05

Interpol vydal varování, zatčení islámského teroristy Salaha Abdeslama (26) prý vyděsilo další džihádisty, kteří se nyní pokusí uprchnout z Belgie. Na hranicích by proto měla být zvýšena obezřetnost, islamisté budou chtít proklouznout díky falešným dokumentům. Dle serveru Aktuálně.cz fanatici mohou dokonce použít násilí.

„V návaznosti na zatčení Salaha Abdeslama v pátek v Belgii INTERPOL doporučuje všem 190 členským zemím zvýšenou obezřetnost při hraničních kontrolách,“ stojí v prohlášení bezpečností organizace, teroristé se zřejmě pokusí použít falešné dokumenty. „V naší databázi máme 250 tisíc ukradených nebo ztracených syrských a iráckých pasů, z toho je 190 tisíc prázdných,“ píše se dále ve varování. Celkem Interpol registruje 56 milionů ztracených či zcizených dokumentů.

„Je zatím předčasné spekulovat, jakým směrem se bude ubírat vyšetřování, ale každý, kdo má spojitost s Abdeslamem, se nyní bude obávat, že jeho skrýš může být prozrazena, a pokusí se vyhnout odhalení,“ analyzuje dále výzva Interpolu a dodává: „Nyní je důležité, aby státy spolupracovaly a prováděly důkladné kontroly na základě obdržených informací. Je třeba zabránit tomu, aby podezřelí proklouzli.“

Generál Interpolu Jürgen Stock pogratuloval Belgii k zatčení Abdeslama, zároveň ale varoval před přílišným optimismem. „Belgii je třeba k zatčení Salaha Abdeslama blahopřát, ale je to jen jeden dílek v obrovském mozaice,“ prohlásil generál Stock.

Video Zásah Belgické policie: Je v poutech přímo hledaný Abdeslam? - Reuters

Francie se připravuje na soud se spolupachatelem loňských teroristických útoků v Paříži Salahem Abdeslamem, který byl dopaden v pátek na bruselském předměstí. Islamista, který při páteční razii v Belgii utrpěl lehké zranění nohy a byl dnes po ošetření propuštěn z nemocnice, se vydání do Francie ale brání. Muž je nyní po zatčení držen v dočasné vazbě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

dzambulka007 ( 19. března 2016 20:07 )

Při jakých hraničních kontrolách? Kde?

hejhej ( 19. března 2016 19:58 )

flesch2z: Lidský odpad si troufá klást požadavky . Muslimská ideologie.

charles009 ( 19. března 2016 19:37 )

Guantanamo bych znovu otevrela tehle s,.vi..ni smrt!

flesch2z ( 19. března 2016 19:36 )

jak si může taková zrůda vyskakovat a odmítat vydání. Už měl být ve Francii, já bych mu dala jedno lidské právo, kulku nebo provaz.

simeone ( 19. března 2016 19:20 )

Myslím si, že jeho zatčení bude děsit někoho úplně jiného než teroristy.Co nám kolaborant Sobotka uvařil to budeme muset sníst.Bohužel, ale pro nás.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud