Budou se za něj teroristé stydět? Abdeslam prý čile spolupracuje s policií

Autor: ČTK, kal - 
21. března 2016
13:55

Žádný odpor, mlčení nebo jedová kapsle. Zatčený spolupachatel loňských teroristických útoků v Paříži Salah Abdeslam v Belgii spolupracuje s policií a nevyužil svého práva nevypovídat, řekl v pondělí belgické veřejnoprávní stanici RTBF jeho právník Sven Mary. Podle něj mají Abdeslamovy informace pro vyšetřovatele „cenu zlata“.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon varoval, že zatčení Abdeslama může vyvolat odvetný útok jiné teroristické buňky, a proto jsou bezpečnostní složky v pohotovosti.

„Myslím, že Salah Abdeslam má pro vyšetřování prvořadou důležitost. Dokonce bych řekl, že má cenu zlata. Spolupracuje. Komunikuje. Nevyužívá svého práva nevypovídat,“ popsal chování svého mandanta Mary. Zároveň ale oznámil, že hodlá podat trestní oznámení na pařížského prokurátora Françoise Molinse, který podle něj porušil pravidla tím, že veřejně prozradil informace z výslechů.

Prokurátor: Chtěl se vyhodit na stadionu, ale vzdal to

Molins na sobotní tiskové konferenci řekl, že Abdeslam se původně chtěl vyhodit do povětří u fotbalového stadionu Stade de France, kde byla nalezena těla tří jiných sebevražedných atentátníků. Pak ale prý od tohoto záměru upustil.

Belgické úřady požádaly veřejnost o součinnost při pátrání po dalším Abdeslamově komplicovi, kterého se podařilo identifikovat. Prokuratura informovala o tom, že zná totožnost muže, který loni na podzim s Abdeslamem cestoval do Maďarska s pasem vystaveným na jméno Soufiane Kayal. Jde podle ní o 24letého Najima Laachraouiho. Podle francouzské zpravodajské stanice iTELE Laachraoui nejspíš pomáhal sebevražedným teroristům připravovat výbušniny.

Policie Abdeslama zatkla v pátek při akci v bruselské čtvrti Molenbeek společně s dalšími čtyřmi lidmi, včetně tří členů rodiny, která ho ukrývala. Další muž vystupující pod jmény Munír Ahmad Alaadž nebo Amín Šukrí, jak bylo zjištěno na jeho falešných dokladech, byl obviněn stejně jako Abdeslam z podílu na mnohonásobné vraždě v rámci teroristického činu a z podílu na aktivitě teroristické skupiny.

Belgická a francouzská prokuratura plánují na pondělní 15. hodinu tiskovou konferenci, kde chtějí o postupu vyšetřování informovat.

Připomeňte si zásah proti Salahu Abdeslamovi a jeho komplicům:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 21. března 2016 19:10 )

Tak ať si ho tam hýčkají a krmí pizzami dokud ho nevyždímají, jako hadr, pak už jen o něj očistit boty a šup k Frantíkům, ti už ví, co s ním.

marlen52 ( 21. března 2016 16:06 )

vlastně je to posera neměl odvahu se odpálit a teď spolupracuje.ale zabíjet jiné na to je machr.šoupla bych ho za katr a od rána do večera krmila vepřovým.

pekaaaros ( 21. března 2016 15:44 )

haha. Ustrašenec, podělanej až za ušima, právě práskl své bratry ze svaté války. Co mu za to slíbili? Šunkovou pizzu navíc? haha. Typickej džihádista!

tomik007 ( 21. března 2016 14:40 )

ANO - je to utlocitny pumovy sebevrah

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud