Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Abdeslam zažaluje Francii: Odhalením plánů na útok mu narušili soukromí

Autor: ČTK, mb - 
20. března 2016
19:38

Salah Abdeslam (26), který se měl podílet na krvavých teroristických útocích z Paříže loňského roku, chce žalovat členy francouzských bezpečnostních složek kvůli „narušení soukromí“. Lidská práva džihádisty prý porušil prokurátor, který médiím prozradil, že se islamista chtěl odpálit na fotbalovém stadiónu plném lidí, ale na poslední chvíli si to rozmyslel.

„Je to pochybení, které nemůžeme jen tak přejít. Čtení (výpovědi) na tiskové konferenci je porušení (soukromí),“ řekl belgickým médiím Abdeslamův právník Sven Mary, který chce zároveň zabránit předání teroristy do rukou francouzské justice.

Práva podezřelého z terorismu byla prý pošlapána, když pařížský prokurátor Francois Molins na tiskové konferenci prozradil plány Abdeslama na sebevražedný atentát. „Během dnešního výslechu belgickými vyšetřovali Salah Abdeslam potvrdil, že se chtěl odpálit na Stade de France, ale pak si to rozmyslel,“ řekl prokurátor.

Dopadený Salah Abdeslam navíc u výslechu tvrdil, že měl v plánu patrně podniknout nové útoky z Bruselu. Belgický ministr zahraničí Didier Reynders (57) řekl, že belgické úřady berou Abdeslamova slova vážně, protože policie během vyšetřování a pátrání našla v místech, kde se mohl vyskytovat, „spoustu zbraní“.

Takhle si policie přišla pro Abdeslama, podívejte se:

Video Zásah belgické policie: Abdeslam byl konečně dopaden. - Reuters
Video se připravuje ...

Zadržený, který je marockého původu a má francouzské občanství, si navíc dokázal kolem sebe vytvořit síť nových spolupracovníků. Policie Abdeslama zatkla v pátek při akci v bruselské čtvrti Molenbeek společně s dalšími čtyřmi lidmi, včetně tří členů rodiny, která ho ukrývala.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

lynx ( 21. března 2016 10:41 )

Jj. Jen ať pěkně nakope té Francii pr.del. Nic jiného si nezaslouží za to, jakou sběř do Evroppy natáhla. Vždyť už ani ve sportu nereprezentují Francii Francouzi, ale tzv. Francouzi.

salto ( 21. března 2016 09:28 )

Nejlépe cenu - míru

fjdksla ( 21. března 2016 08:41 )

Tisková oprava: právník, který zastupuje Abdeslama, se nejmenuje Sven, ale S.v.i.n.ě.

veselabublinka ( 21. března 2016 08:06 )

Ten nemá žádná práva! Už měl viset!

reiner ( 21. března 2016 06:54 )

Oni ale považují ty naše "demokratické hodnoty" za slabost a vysmívají nám ....

Zobrazit celou diskusi