Teroristé na útěku: Toto jsou nejhledanější muži světa

Autor: shp - 
23. března 2016
08:30

Jejich tváře zná celý svět, pátrá po nich bezpočet složek po celé Evropě a na svědomí mají desítky, možná stovky obětí. Muži podezřelí z terorismu v Bruselu a v Paříži zabíjeli ve jménu Islámského státu. Pokud nebudou dopadeni, hrozí, že radikálové budou zabíjet znovu. A možná s ještě větší silou.

34 mrtvých a na 250 zraněných. Taková je v současnosti bilance úterních teroristických útoků v Bruselu, ke kterým se přihlásil Islámský stát. Radikálové útočili na letišti i v metru. V Belgii je nyní vyhlášen nejvyšší stupeň teroristické pohotovosti.

Na letišti Zaventem zachytila kamera hned tři podezřelé. Dva z nich byli sebevražední atentátníci, kteří odpálili své vesty s výbušninami rozbuškami, které schovali do rukavic. Před útokem křičeli na letišti v arabštině. Šlo o bratry.

Třetí muž, který se maskoval kloboukem a brýlemi a měl na sobě béžovou bundu, na místo útoku umístil bombu s hřebíky a pláchnul. Záznam ukazuje, jak v poklidu odešel směrem k východu. Podle Daily Mailu by se mohlo jednat o Najima Laachraoui.

Bezpečnostní složky mají spadeno na další dva muže, k nimž vede stopa. Jedním z nich je Mohamed Abrini (30). Jde o kamaráda v pátek zadrženého radikála Salaha Abdeslama, se kterým vyrůstal v chudinské čtvrti Molenbeek.

Policie ho již označila za spolupachatele listopadových teroristických útoků v Paříži a je velmi pravděpodobné, že má prsty i v útocích v Bruselu. Dalším podezřelým je Najim Laachraoui (24). Pravděpodobně útočníkům pomáhal s přípravou výbušnin.

Jeho DNA byla nalezena na pásech s výbušninami, které zabíjely v Paříži. Nyní na něj padá podezření, že právě on byl maskovaným teroristou na letišti. U obou těchto mužů se spojitost s útoky v Bruselu ještě musí potvrdit, ale pravděpodobnost, že se na nich podíleli, je velmi vysoká.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud