Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Jak umírali: Krutá smrt skotského hrdiny! Statečné srdce oběsili, vyvrhli, vykastrovali a rozčtvrtili

Autor: mc - 
14. dubna 2023
05:00

Jméno William Wallace bude v Česku široké veřejnosti téměř neznámé. Jedná se o skotského národního hrdinu, který koncem 13. století vedl své krajany v bojích o nezávislost. Podařilo se mu triumfovat a v jedné bitvě Skotové pod jeho vedením porazili anglickou armádu. Nakonec ale po porážce padl do anglického zajetí a v pouhých 35 letech byl brutálně popraven. Jeho životem se inspiroval velkofilm Statečné srdce, kde si Wallace zahrál Mel Gibson. Scéna pomalé mučivé smrti ale zdaleka nevystihuje, co se na popravišti odehrálo ve skutečnosti!

William Wallace nebyl žádný chudý statkář a už vůbec nenosil kilt. Snímek Statečné srdce je plný historický chyb, s přesností ale trefil, co Wallace pro Skoty znamenal - a dodnes znamená. Jeho rodina patřila k nižší šlechtě, Wallace byl tedy původem rytíř. Skotsko bylo v té době samostatným královstvím, které mělo i svého krále a v druhé polovině 13. století i poměrně klidné politické klima. To ale změnila smrt krále a později i jeho následnice. Půtky o trůn hrozily vyvrcholit v občanskou válku. Skotská šlechta tomu chtěla předejít tak, že požádali anglického krále Edvarda I., aby rozhodl o následníku trůnu.

Jenže Edvard své výsady zneužil a se Skotskem začal zacházet jako s vazalským státem. Místní šlechtu to brzy přestalo bavit, obešla krále a jmenovala jakousi vládu. Edvard pochopitelně zuřil a proti Skotsku zahájil válku o nezávislost. A v tuto chvíli vstupuje na scénu i Wallace.

Během pouhého roku zvládl vést své vojsko k vítězství v bitvě u Stirling Bridge a později k prohře u Falkirku. I poté doufal, že Skotsko zvládne zůstat samostatné, ale toho se nedočkal. Kvůli zradě skotského šlechtice Angličané Wallace zajali a po obvinění z velezrady uvrhli do Toweru. Král z něj chtěl nechat udělat odstrašující příklad, který by Skoty přinutil k poslušnosti, a rozhodl se proto Wallace nechat popravit i na svou dobu obzvlášť drastickým způsobem.

23. srpna 1305 Wallace svlékli donaha a za nohy ho přivázali ke koním, kteří ho táhli ulicemi Londýna asi tři kilometry k popravišti ve Smithfieldu. Zde ho věšeli za

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Články odjinud