Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Jak umírali: Co prozradil pitevní protokol o smrti Jana Masaryka? Vysvětluje i záhadu výkalů na parapetu

Autor: mc - 
10. března 2023
14:54

Smrt nastala ihned. Tak zní závěr profesora Františka Hájka, který prováděl soudní pitvu Jana Masaryka. Toho našli 10. března 1948 mrtvého na nádvoří Černínského paláce. Podle pitevního protokolu šlo o sebevraždu - Masaryk vyskočil z okna svého bytu. Dlouhá léta se ale spekulovalo, zda nešlo o vraždu. Od jeho smrti proběhlo celkem pět vyšetřování a ačkoliv žádné nedošlo ke 100% závěru, moderní technologie ukazují, že Masaryka nikdo nevystrčil, padal sám. Zda ho k tomu ovšem někdo nepřinutil, už se asi nikdy nedozvíme.

Pitva tehdejšího ministra zahraničí podle vyprávění profesora Emanuela Vlčka trvala jenom hodinu a čtvrt. Vlček, který se stal známým paleoantropologem, tehdy na Ústavu pro soudní lékařství UK v Praze pracoval jako pomocná vědecká síla a pitvě byl osobně přítomen. Ve své pozdější kariéře zkoumal ostatky celé řady známých osobností z české historie. Pitvě Jana Masaryka spolu s ním a dalšími odborníky přihlíželi i dva příslušníci StB a dva neznámí muži. Ohledací protokol měl dvě a půl stránky a na nich se odehrál smutný příběh jedné nepochopitelné smrti.

Video  Záhadná smrt Jana Masaryka – vražda, sebevražda, nebo tragická nehoda?  - Videohub
Odemknout video

Tělo osudného dne roku 1948 přivezli na pitevnu tak, jak ho našli - v pyžamu. Soudní lékař, profesor František Hájek, zahájil pitvu tradičně vnějším ohledáním, které bylo až překvapivě krátké, tělo totiž působilo na pád z takové výšky poměrně neporušeně. Masaryk měl na břiše plochu plnou oděrek, které prošly pouze vrchní vrstvou kůže, nad kotníkem levé nohy byla další oděrka. Obě chodidla měla na sobě dlouhé rány zasahující skrz kůži až na kost, paty obou nohou byly roztříštěny.

„Jinak ostatní povrch těla byl intaktní. Teprve při vnitřní prohlídce těla byly zjištěny závažné nálezy,“ popisuje Vlček pitvu. Vnitřní prohlídku začal doktor Hájek od lebky. Nad pravým spánkem byla v měkkých obalech mozku nalezena černá podlitina, ačkoliv jak lebka, tak další ochranné obaly i mozek byly neporušeny. Pohled do dutiny hrudní ale okamžitě odhalil příčinu smrti. „Plíce

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud