Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Podcast: Úspěch Podvodníka z Tinderu mě nepřekvapuje, říká expertka. Jak nenaletět?

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
15. února 2022
05:00

Stará kriminální škatulka sňatkového podvodníka z dob První republiky ožívá i v dobách internetu, online seznamek a speed datingů. Pozdvižení vyvolal dokument Netflixu The Tinder Swindler, nebo-li Podvodník z Tinderu, v němž se Shimon Hayut vydával za syna miliardáře a vymámil z žen statisícové sumy. Odbornice na seznamování Markéta Šetinová se v Blesk Podcast vůbec nedivila, že jeho dokonalé technice podlehly.

Začíná to jako pohádka. Černovlasý muž s pěkným tělem, fotkami z exotických míst a syn majitele miliardové firmy obchodující s diamanty „svajpnul“ na Tinderu několik dobře situovaných žen z Evropy. Po krátké online konverzaci se s ním setkaly v luxusní restauraci a on je okouzlil. Postupně je zahrnuje romantickými dárky, lichotkami a občas se s nimi schází. Nemá totiž čas zdržovat se na jednom místě a neustále cestuje po světě. Jenže z romance červené knihovny se rázem stane thriller až horor. Neznámí pachatelé napadli jeho bodyguarda a chtějí bohatému princi ublížit. Potřebuje proto od žen rychle půjčit nemalé částky. Ty mu ze svých úspor nebo z nově sjednaných půjček posílají další a další statisíce korun. Jejich přítel nebo kamarád si však mezitím užívá luxusu a vábí další oběti.

Simon Leviev, Michael Bilton nebo David Sharon, tedy rodným jménem Shimon Hayut, podle dokumentu Netflixu tímto schématem obral řadu žen. Podvodník se dokonce skrýval v Česku a užíval si po barech v Praze. Podle Markéty Šetinové neměly poškozené příliš šanci jeho trikům odolat. „V angličtině se typu zloděje, kterým Simon je, říká con-artist. Můžeme sledovat, jak to měl dokonale promyšlené. Jak zahrnoval ženy láskou a budoval citovou vazbu a kolik času do toho investoval před tím, než je důvěryhodně požádal o peníze. Nedivím se, že mu ženy naletěly. Myslím si, že by se to stalo hodně lidem,“ říká o dokumentu expertka, která běžně radí lidem, jak mají randit.

Typická ženská intuice v tuto chvíli trojici žen zklamala, i když diváci dokumentu tuší, že ve vábení úspěšného muže něco nehraje. „Když se na to díváme z gauče, tak pochopitelně vidíme červené vlajky. Třeba to, že se znali měsíc a už docházelo k přesunům velkých částek. Já mám spíš slova uznání pro ty ženy, že měly odvahu o tom mluvit,“ oceňuje hlavní aktérky dokumentu Markéta Šetinová.

Sňatkový podvodník bez sňatku

Starý byznys sňatkového podvodnictví tedy neskončil před druhou světovou válkou, ale je provozován dodnes. Jenže online a bez svatby. „Výběr partnera přes internetové seznamky je vcelku bezpečnou záležitostí a lidé tam do takové míry nepodvádí nebo se nevydávají za někoho jiného. Občas se na seznamkách objeví někdo, kdo z nás chce vylákat peníze. Většinou to ovšem nebývá tak propracovaným způsobem, jako to dělal Simon. Typický online dating scam, jak se tomu přezdívá, je takový, že vás někdo začne online zahrnovat láskou, pak se stane nějaká nehoda a on nebo ona potřebují peníze. Nikdy se s vámi ale nepotkají. Často to bývají lidé ze zahraničí,“ popisuje odbornice, s jakými podvody se můžeme setkat.

Markéta Šetinová ve své praxi již několik podvodných případů se svými klienty řešila. „V mé praxi jsem se s tím setkala jen v jednotkách případů, ale v naprosté většině to klienti rozeznali a žádné peníze neposlali. Možná jen jednou, nebo dvakrát zaplatili,“ vypočítává psychoterapeutka. Základní poučka, jak nenaletět a vytvořit si dobré pouto, je, že vztah vzniká offline, nikoliv online. „Je důležité, aby se naše online konverzace celkem rychle přesunula do offline prostoru a my měli možnost se poznávat v reálném životě. Když mi totiž někdo po dvou dnech říká, že mě miluje, tak to zavání jako manipulace,“ dodává závěrem.

Jak může Valentýn vztahům pomoci a uškodit, co na Tinder raději nedávat a co napsat jako otvírák seznamovací konverzace, prozradila v Blesk Podcast seznamovací odbornice Markéta Šetinová:

Video  Blesk Podcast: Úspěch Podvodníka z Tinderu mě nepřekvapuje, říká expertka  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi