Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 3°C

Císař Karel Veliký: Spal s manželkami i konkubínami a zplodil nejméně 17 potomků

Autor: venu - 
4. prosince 2021
06:09

Neuměl číst ani psát, přesto se stal prvním císařem Svaté říše římské. Karel Veliký velkou část svého života strávil na bitevních polích, mnozí by proto očekávali, že jiné věci než válku a dobývání nových území neřešil. Omyl. Císař totiž dbal na vzdělanost, zavedl několik reforem a aktivně se zajímal o politiku. Velkou část svého času ale věnoval i ženám, se kterými měl na 17 dětí.

4. prosince roku 771 se vládce Franské říše Karel Veliký dozvěděl, že jeho bratr a spoluvládce Karloman, nečekaně zemřel. Kdekoho by asi napadlo, že tuto smrt má na svědomí právě Karel, ale o tom historické prameny mlčí. Právě v tento den začala Karlova obrovská kariéra a životní cesta, která skončila v (na tu dobu) úctyhodných 72 letech.

Karel Veliký se stal prvním císařem Svaté říše římské, kterého v roce 800 korunoval tehdejší papež. Karel byl dobrým vládcem. 30 let strávil sice v bojích a na cestách, v jeho 50 letech se mu ale podařilo sjednotit největší říši na evropském kontinentu sahající od Severního moře až k Římu a Pyrenejím. Karel Veliký ale nebyl pouze vojevůdce a bojovník. Zajímal se také o vzdělání nebo politiku. Na dvůr v Cáchách sezval učence, kteří měli vzdělat státní úředníky, zavedl jednotné písmo, sjednotil míry, váhu a měnu a to vše navzdory tomu, že byl sám dyslektik a dysgrafik. Podepisoval se monogramem, který mu vymysleli jeho rádcové.

Miloval také ženy. Měl několik manželek a nespočet milenek. Se všemi plodil děti a všichni s ním museli cestovat po světě a dělat mu společnost. Více o životě tohoto velkého panovníka uvidíte ve videu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa