Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Polojasno 13°C

Geniální mnich z Brna zemřel nepochopený: Vědci Mendelovi genetiku nevěřili

Autor: mc - 
8. února 2021
05:00

Je to až paradoxní, že základy genetiky položil mnich. Johann Gregor Mendel ale nebyl jen jakýsi pobožný sluha Boží - byl především učencem, jehož genialita měla jediného nepřítele, a tím byla jeho slabá psychika. Studia nikdy nedokončil, v závěru možná spíš, protože jeho závěrům zkušební komise nevěřila, a ani jeho poznatky o dědičnosti hrachu nebyly ve své době pochopeny. Přesto je geniální mnich z Brna považován za zakladatele genetiky. Jeho celý příběh si můžete pustit v pořadu Životy slavných z produkce internetové televize Mall.tv.

Johann Mendel se narodil jako obyčejný rolník, jeho vlohy pro studia si ale všiml farář z rodné obce a přemluvil rodiče, aby dali syna na studia. Vše šlo jako na drátkách do doby, kdy začaly docházet peníze.

Mendel se z nastalého tlaku sesypal a musel se na rok vrátit domů. Nakonec se dostal do centra vzdělanosti a finančního bezpečí, do kláštera v Brně, kde se z něj stal kněz.

Zde pečuje o nemocné, ale to jeho křehké psychice neprospívá a on se opět sesype. Čas pak stráví vyučováním na gymnáziu ve Znojmě, než opět zkusí štěstí u zkoušek. A opět neuspěje (paradoxně ani v přírodopisu) a opět to má negativní dopad na jeho duševní zdraví. V

klášteře v Brně začne pečovat o zahradu, šlechtí víno a stará se o včelstvo. V klidu přírody nachází uspokojení a vrací se mu sebevědomí.

Znovu pokouší štěstí u státnic ve Vídni, ale ani tentokrát neuspěje. Jenže teď ho to přinutí se do studií pustit o to lačněji. Zpátky v Brně mu šlechtění vína vnukne myšlenku, kterou chce ověřit na rostlinách hrachu. Jako vůbec první objeví a popíše dědičnost znaků u rostliny.

Překvapivě druhá studia opět nedokončí - tentokrát ale možná spíše proto, že se u zkoušek pohádá s komisí, kterou v některých poznatcích dávno předehnal. To mu ale tentokrát už nebrání v rozletu. Své závěry o genetice přednese v Brně, před Přírodovědeckým spolkem, jenže jeho slovům jen málokdo rozumí a věří.

Mendel nezemřel v hanbě a zatracení, byl váženým šlechticem, opatem kláštera, jednu dobu i ředitelem Hypoteční banky. Jeho výjimečné poznatky byly potvrzeny až dvacet let po jeho smrti.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa