Pondělí 6. prosince 2021
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Drsný konec diktátora, který nechal popravit krále: Olivera Cromwella vytáhli z hrobu a rozčtvrtili

Autor: mc - 
30. ledna 2021
05:00

Z chuďase králem - tak by se dal popsat životní příběh Olivera Cromwella. Muže, který panovníka poslal před soud a pak k popravčímu špalku. Muže, který z království udělal republiku. Muže, kterému moc stoupla do hlavy tak moc, až jeho nadějný převrat skončil diktaturou. Na vojenská tažení, která byla jeho životním posláním, nakonec ale doplatil smrtí. Jak se to celé událo, se podívejte v pořadu Životy slavných na internetové televizi Mall.tv.

Oliver Cromwel se narodil na sklonku 16. století do rodiny zchudlého šlechtice. Jenže brzy se vyšvihl až do pozice poslance parlamentu. Jen měl tu smůlu, že to bylo v době, kdy mocichtivý Karel I. z rodu Stuartovců toužil po absolutistické vládě a parlament několikrát rozpustil a přes 11 let vládl bez něho. To nakonec způsobí občanskou válku mezi zastánci krále a podpůrci parlamentu, mezi kterými je i právě Cromwell.

Ten se ukáže být schopným vojevůdcem, který je v řadách vojáků i velmi oblíbený. Nakonec s armádou zajme i krále Karla I. a občanskou válku vyhrává. A také se ho velmi rychle zbaví - nejdřív ho přivede před soud a nakonec nechá popravit. 30. ledna 1649 Karlovi I. ohrnou límec a neznámý kat mu setne hlavu. Z Anglie je v tu ránu republika, jenže převrat neuznává Irsko ani Skotsko, tak musí Cromwell znovu do bitvy.

Když se jako vítěz opět vrací, v parlamentu stále není jasno nad novou ústavou. Cromwell zasedání rozežene a ujme se se svou armádou vlády. Anglie pozná pět let jeho diktatury, ve které zakázal jakékoliv veselí včetně slavení Vánoc. Na druhou stranu povolí určitou náboženskou svobodu a plánuje zavést parlamentní demokracii. Jde na to ale špatně. Jeho smrt je vysvobozením pro celou zemi a její obyvatele. Po návratu následníka trůnu čeká však Cromwella (i téměř tři roky po smrti) potupa. Jeho tělo vytáhnou z hrobu, useknou mu hlavu a rozčtvrtí ho.

illyria ( 30. ledna 2021 13:52 )

Revoluce požírá své děti.. Nicméně jen magor se mstí na mrtvole...

Zobrazit celou diskusi
Další videa