Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Prvorodičkou v 70?! Seniorka prý přivedla na svět své první dítě, zázrak umožnilo umělé oplodnění

Autor: ran - 
19. října 2021
12:16

Jivunben Rabariové o sobě říká, že jí je 70 let a nedávno porodila své první dítě. Dokázat to sice není jak, protože žena nebyla po celý život registrovaná na žádném úřadu, štěstí jí to ale nevezme. Rabari s manželem Maldharim (75) žijí ve vesnici Mora a stali se středem zájmu poté, co porod tamní lékaři označili za jeden z nejpodivnějších případů, které kdy viděli. 

Šťastná maminka, která podle vlastních slov toužila po dítěti od mládí, své novorozeňátko pyšně ukazovala i na kamery. Nečekaný uzlíček nového života se podařilo lékařům vykřesat postupy umělého oplodnění.

Rabariová uvedla, že nemá žádný osobní doklad, který by dokazoval její věk, ale reportérům podle serveru deníku Daily Mail prozradila, že jí je rovných 70. S manželem Maldharimem prý jsou svoji 45 let a snažili se o dítě celá dlouhá desetileté jejich vztahu.

„Je to jeden z nejpodivuhodnějších případů, které jsem kdy viděl,“ uvedl seniorčin lékař Naresh Bhanušali. „Když k nám přišli poprvé, řekli jsme jim, že v tak vysokém věku mít dítě nemohou. Trvali ale na tom, že umělé oplodnění podstoupit moc chtějí. Prý mnoho jejich příbuzných to také udělali,“ řekl Bhanušali.  

Šance, že po 70. roce života žena otěhotní, jsou prakticky nulové, protože většina žen prochází kolem 50 let věku manopauzou a obecně zdravotní stav není už nejlepší. Odborníci z Americké společnosti pro reproduktivní lékařství ale tvrdí, že žena může s pomocí medicíny otěhotnět kdykoli, stačí vlastnit „normální dělohu“, tedy ani funkční vaječníky mít nemusí. 

 

Takové mamince se ovšem tedy nenarodí dítě z jejího vlastního vajíčka, nýbrž z vajíčka od mnohem mladší dárkyně, které se oplodní spermií muže mimo tělo rodičky. Pak se oplodněné vajíčko introdukuje do dělohy a doufá se v zázrak. V Indii se takový div stal už několika ženám ve věku mezi 60 a 70 lety.

Rabariová tedy není jediná Indka, která se pyšní v tak vysokém věku dětmi. V roce 2019 porodila po 57 letech manželství Erramatti Mangayammaová, které bylo dokonce 74 let. Holčičky dvojčata se jí povedly také díky umělému oplodnění, inspiroval ji prý příběh její sousedky, která otěhotněla v 55 letech. Její manžel Sitarama Raja Rao má také pěkných pár křížků na hřbetě, v době porodu mu bylo už 82 let.

Erramatti a Sitrama o sobě po porodu dvojčátek řekli, že jsou nejšťastnější pár na světě. „Nemohu své štěstí vyjádřit slovy. Skoro šedesát let čekání se konečně završilo. Už mi nikdo nemůže říkat, že jsem neplodná,“ uvedla Erramati v roce 2019. Jejich lékař je od rozhodnutí nezrazoval, ale podle vlastních slov vzal žádost o umělé oplodnění jako výzvu.

Erramati i Jivunben věkem překonaly Guinessův rekord, který držela Maria del Carmen Bousada de Lara. Ta v roce 2006 porodila v 66 letech dva chlapečky, také po umělém oplodnění.

bullshit ( 19. října 2021 13:12 )

Tak to je mazec k čemu jsou schopni se snížit oplodňovatelé. Dítě čeká jistě šťastné dětství

Zobrazit celou diskusi
Další videa