Sobota 27. listopadu 2021
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo, sněžení 2°C

Ingrid (48) kvůli rakovině přišla o prsa: Odvážnými fotkami chce podpořit ženy se stejným osudem

Autor: rc - 
17. října 2021
10:15

Ingrid Saturyová (48) ze Šamorína bojuje dlouhodobě s rakovinou. Navzdory tomu, že přišla o obě prsa, se všemi silami snaží podporovat další ženy, které bojují s tímto onemocněním. Zapojila se do kampaně Ostříhej se a zároveň nafotila odvážné fotografie, aby všem ženám ukázala, že i po mastektomii je žena krásná a přitažlivá.

Osmačtyřicetiletá Ingrid před deseti lety přišla o miminko a o rok později musela podstoupit operaci, při níž jí amputovali prs kvůli rakovině. Vychovávala tehdy dvě dcery, kterým bylo patnáct a osmnáct let, a přitom se snažila vyhrát nad zákeřnou nemocí. Operací však její boj neskončil. Lékaři našli druhý nádor. Kontroly u lékaře pro slovenský deník Plus Jeden Deň popsala jako okamžiky strachu a nejistoty.

„Věděli jsme, že to bude pravděpodobně druhý prs, ale věřila jsem, že ten útvar bude co nejdéle spát, mohl i nemusel být cystou v mým jediným prsu,“ popsala s tím, že nakonec skončila v Mamacentru v Banské Bystrici. „Vzali mi celý prs i s uzlinami a kůží. Museli mi vzít hodně kůže a natáhnout to, co zůstalo, aby mi vůbec měli jak zašít ránu,“ popsala s tím, že vedle ní ležela pacientka, kterou se celou dobu snažila podporovat. „Z nemocnice odcházela s úsměvem,“ dodala Ingrid.

Zapojila se do kampaně

Operaci podstoupila, aniž by se o tom své rodině svěřila. Její dcera Nika byla těhotná a druhá dcera Eliška měla státnice. Nic neřekla ani rodičům, aby je nevystrašila. Boj nad rakovinou však neskončil. Následně se dozvěděla zdrcující diagnózu, že jí našli zhoubný nádor s metastázemi v uzlinách. Následovala léčba chemoterapií, kterou se snažila nést v klidu s ohledem na svou rodinu. „Je velmi těžké psychicky nést zodpovědnost za strach a obavy lidí, které milujete,“ vypráví nejtěžší chvíle svého života s tím, že se rozhodla podporovat další ženy bojující s rakovinou. Její dcera Eliška objevila Ligu proti rakovině, která organizovala kampaň Ostříhej se. Ingrid se neváhala zapojit.

Dopad pandemie

Podporu vyjadřuje svým spolubojovnicím i na sociálních sítích. Udělala si průzkum, kolik lidí za dobu pandemie koronaviru onemocnělo rakovinou. Během pandemie se totiž snažila objednat na vyšetření, ovšem dostat se k lékaři bylo takřka nemožné. „Dostat se na všechny tyto kontroly v čase pandemie byl přímo zázrak,“ upozornila s tím, že odsouvání kontrol může dopadnout i tragicky.

Podpora druhých

Navíc se rozhodla dodat všem ženám kuráž a na sociálních sítích zveřejnila své fotografie, aby ukázala, že i žena po mastektomii může být nádherná. „Žena může být krásná i navzdory tomu, že má amputovaná prsa,“ uvedla s tím, že může žít naplno a být přitažlivá pro muže. „Našla jsem fotografa, který se rozhodl něco takového nafotit. Nazvala jsem to projekt Terč ostrostřelců osudu, protože jsem měla nakreslené terče pro ozařování, které mě čekalo,“ dodala Ingrid.

VIDEO: Profesor Smetana: Lze se vyhnout nádorovému onemocnění?   

ludiasuhnus ( 17. října 2021 19:57 )

Vsichni duševni mrzaci se jednou udusi vlastnimi zvratky.Preji hezký zbytek marného života.

Uživatel_5226018 ( 17. října 2021 19:26 )

Musím tedy přiznat, že mě to šokovalo a co víc, čeká mě stejná operace, už jsem s tím byla smířená, ale tohle mi tedy naprosto vzalo veškerou odvahu. Paní Ingrid moc nedomyslela následky. Alespoň mě, to tedy vůbec nepomohlo, naopak.

ludiasuhnus ( 17. října 2021 16:48 )

Fotky su drsne a nie su pekne,to je pravda,ale po tom,cim si presla ,sa moze na vase nazory ,ktore su odporne a zvratene,s kludom vykaslat,uboziaci.

leona07 ( 17. října 2021 12:21 )

Máme u nás větší "dámy" s tímto problémem. A ty budí empatie.

leona07 ( 17. října 2021 12:20 )

Takhle chce budit empatie? Ach jo

Zobrazit celou diskusi
Další videa