Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Pandemie utlumila reprodukční turistiku: Zájem Češek o umělé oplodnění roste, přijde baby boom?

Autor: ula - 
16. února 2021
05:30

Před pandemií se v Česku dařilo reprodukční turistice. Zahraniční páry, kterým se nedařilo počít dítě, vyhledávaly česká centra zejména kvůli příznivým cenám a také kvalitní péči. Covid-19 ale tento trend utlumil. Jak řekl v rozhovoru pro Blesk Zprávy MUDr. Štěpán Budka, porodník, gynekolog a specialista na reprodukční medicínu, ženy, které plánují otěhotnět, by neměly kvůli strachu z koronaviru konzultaci odkládat. Dále prozradil, jak to vypadalo na klinikách v první a druhé vlně koronaviru a zda se bude díky lockdownům rodit více dětí.

Proč reprodukční kliniky v Česku tolik lákají zahraniční klientelu?

MUDr. Štěpán Budka: Je to díky legislativě, kvalitě péče, možnostem metod, zkušenostem lékařů a úspěšnosti v oboru.  A samozřejmě kvůli cenám, které jsou oproti jiným západním zemím, nebo např. USA třetinové či poloviční. V USA je tato léčba velmi drahá, v Německu je tento obor velmi legislativně „svázaný“, nemohou používat takové metody, jako my. Takže pro mnoho lidi je rozhodující jak kvalita péče, tak i cena.

Jakou část klientely tvořili před pandemií cizinci a jakou Češi?

Záleží na tom, zda dané centrum má smlouvu s pojišťovnou či nemá. Pokud nemá smlouvu, tak cizinci tvoří více jak polovinu. Pokud mají smlouvu s pojišťovnami, tak to může být v poměru 30 % cizinci a 70 %  Češi. Ale to se může lišit centrum od centra.

Kolik klientek jste měl na vaší klinice před pandemií covidu-19?

Přibližně 450 stimulací (cyklů umělého oplodnění - IVF) ročně. Překvapivě tento počet nijak výrazně neklesl, ale změnila se struktura pacientek - ubyly cizinky, naopak více přicházejí Češky, i když nemáme smlouvu s pojišťovnou.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa