Sobota 23. leden 2021
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Experti budou pátrat po původu koronaviru. Čína je do Wu-chanu pustila po měsíčních sporech

Autor: ČTK - 
14. ledna 2021
07:55

Mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes podle místních médií dorazil do čínského města Wu-chan, odkud se koncem předloňského roku do světa začal šířit koronavirus. Experti společně s čínskými vědci budou pátrat po původu onemocnění covid-19 a budou se snažit zjistit, jak se koronavirus přenesl na člověka.

Vláda v Pekingu příjezd desetičlenného týmu schválila po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO donutily k neobvyklému chování, jakým je stěžování si na veřejnosti, připomíná agentura AP. Ve skupině jsou odborníci ze Spojených států, Austrálie, Německa, Japonska, Británie, Ruska, Nizozemska, Kataru a Vietnamu. Mluvčí čínské vlády tento týden řekl, že si budou „vyměňovat názory“ s čínskými vědci, ale neřekl nic k tomu, jestli budou moci shromažďovat důkazy. Nejdříve je ovšem čeká dvoutýdenní karanténa a testy na koronavirus. S čínskými experty se během té doby budou bavit prostřednictvím videokonference. Agentura Reuters píše, že skupina stráví ve Wu-chanu asi měsíc.

Peking minulý týden zahraničním odborníkům zablokoval vstup do země, když odmítl vydat potřebná povolení. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se následně nechal slyšet, že ho přístup Číny „velmi zklamal“; podle Pekingu však šlo o „nedorozumění“.

Vědci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 se na lidi přenesl od netopýrů nebo jiných zvířat. Nejspíše se to podle nich stalo na jihozápadě Číny. Vládnoucí čínská komunistická strana, dotčená obviněními, že dovolila, aby se nákaza rozšířila, tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají, podotýká AP.

Video Češi z Wu-chanu jsou doma: Odvezli je rovnou na Bulovku - Lukáš Červený

Santusak ( 14. ledna 2021 12:17 )

Chudaci netopyri..Ti ziji v Cine miliony let a zeby cekali az v AMerice zsacnou umirat lidi po tisicich a vypusti "viRUSY" na CInany otom se da s uspechem pochybovat...Kdyz hledaji puvodce v CIne,,,kdy zacnou hledat puvodce v AMerice?? Co kdyz viRUS vypustli tamni krocani?? Treba ti omilostneni pred vanocemi??

Santusak ( 14. ledna 2021 10:49 )

CO je WU CHANsky BIO netopyr proti ceske vypelichane salmonelove slipce plne cmeliku,,,idealni do polivky!!

viho ( 14. ledna 2021 09:12 )

Ono je to složitější. To virologické výzkumné centrum ve Wuchanu postavili Američané, Francouzi, a další, aby tam mohli zkoumat věci, které jsou v západních zemích zakázané. A jak už to Číňané umí, začali ten výzkum kompírovat a vzniklo z toho asi něco, co nemělo. Na nekvalitní spotřební zboží z Číny si už lidé zvykli, ale nekvalitní viry čínské produkce jsou něco nového, na co si teprve zvykáme.

Alexandr Ťafko ( 14. ledna 2021 08:59 )

Ha Ha Ha původce KOROŇÁKU je přece jasný? Chudák šupinatý LUSKOUN a posléze Wu chanský NETOPÝR je jasné že to byla HOV-A-DINA již od počátku, protože na začátku byl VIRUS a čínská LEDNIČKA...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud