Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Husajna našli ukrytého v díře jako krysu: Před popravou mu odmítli splnit poslední přání!

Autor: mc - 
19. října 2021
05:00

Než se stal iráckým prezidentem, měl za sebou pestrou minulost, ve které mu hrozila i poprava za pokus o atentát na premiéra. Jako hlava státu vedl četné ozbrojené konflikty, měl na svědomí smrti statisíců lidí včetně svých dvou zeťů. Ačkoliv ho údajně volilo prezidentem 100 % obyvatel země, byl patrně nejnenáviděnějším vůdcem své doby. Nakonec Saddáma Husajna vytáhli jako krysu z díry a postavili před soud, na jehož konci byl jen jeden jediný možný rozsudek.

Husajn způsobem, jakým od počátku vedl svou zem, rozzuřil celou řadu lidí a postavil se do cesty i několika národům. Nejhůř to, jako ostatně vždy, nesly Spojené státy americké. Zbraně hromadného ničení, kterými Irák disponoval, a nevypočitatelnost jeho diktátorského vůdce, byly dost velkou hrozbou, aby dlouhé roky vyhrožovaly tvrdým úderem.

Video Saddám Husajn stanul 19. října 2005 před soudem za zločiny proti lidskosti - Videohub

Ten přišel v roce 2003 v podobě invaze a následné okupace Iráku a sesazení Saddáma Husajna z jeho pomyslného trůnu. Bývalý prezident prchl z hlavního města dřív, než ho obsadily americké jednotky. Trvalo tři čtvrtě roku, než se ho podařilo najít. Ukrýval se doslova v díře v zemi poblíž farmy u Tikrítu. 

Soud začal v červnu 2004 a trval dva roky. Husajn byl obžalován z celé řady zločinů proti lidskosti včetně povraždění 149 lidí jako odplaty za pokus o atentát na jeho osobu, mučení žen i dětí a nelegální zatčení 400 lidí. Byl odsouzen ke kapitálnímu trestu. Krátce nato Husajn požádal o smrt zastřelením, což je považováno za ctnostnou vojenskou popravu. Toto přání nebylo vyslyšeno.

Husajn dostal před smrtí jako poslední jídlo kuře s rýží a horkou vodu s medem. Za svítání 30. prosince 2006 byl popraven oběšením. Byl zrovna první den svátku oběti Eid. Američané dokonce vykonání trestu natočili a video - které ovšem končilo uvázáním provazu kolem diktátorova krku - zveřejnili. Objevily se ale i záběry z mobilních telefonů, na kterých je popraviště obklopeno Iráčany, kteří skandují a radují se z Husajnovy smrti.

sensadrak ( 21. listopadu 2021 11:33 )

zkzkz ( 19. října 2021 16:43 )

zkzkz ( 19. října 2021 16:43 )

zkzkz ( 19. října 2021 16:42 )

vlajo ( 19. října 2021 12:37 )

Pevně v rukou to držel i Hitler Stalin i Gottwald. Hitler skoro celý svět Stalin svaz a Kléma naší republiku. Pak jsem v trhnul Rus a zadupal všechno.

Zobrazit celou diskusi
Další videa