Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Zataženo, déšť 16°C

Jiří (†89) přišel při holokaustu o 23 příbuzných: O Terezíně se mi zdá ještě dnes, říkával ve stáří

Autor: VaB - 
22. října 2021
21:18

Jiří Koref byl svědkem holokaustu v Havlíčkově Brodě. On i jeho rodiče vyhlazování židovského obyvatelstva přežili, přišli ale o 23 příbuzných. Pan Koref byl až do své smrti pronásledovaný vzpomínkami na Terezín. Společně s rodiči přežil díky „lsti“ tatínka Oskara. 

Bylo mu jedenáct, když byl společně s rodiči a prakticky celou rodinou převezen transporty do Terezína. Jiří Koref s otcem Oskarem a maminkou Marií museli odejít ze svého bytu v Sudoměřické ulici na Vinohradech v Praze v létě roku 1943. S sebou si mohli vzít jen to nejnutnější.

Pěšky se společně s narvanými kufry vydali k Veletržnímu paláci v Holešovicích. Protektorátní úřad ho využíval jako seřadiště židovských obyvatel. Oni tři odjížděli prakticky jako poslední z celé rodiny. Děda Alois, rodina strýce Františka a další příbuzní už odjeli. Směli si vzít jen to nejcennější. Ale stejně o všechno přišli.

„Mohli jsme mít jen třicet kilo věcí, před ‚esesákama‘ se muselo všechno vybalit a oni si ty věci, které potřebovali, vzali. Brali jsme si to nejlepší a to nám také vzali,“ cituje Jiřího web projektu Paměť národa.

O deportaci do Terezína toho Korfovi moc nevěděli, prakticky jen zvěsti, které se k nim dostali. Ačkoliv nečekali žádné krásné ubytování, doufali, že se setkají s rodinou a známými z Německého Brodu. Společně v Terezíně přečkali dva roky. Podařilo se jim vyhnout transportům do vyhlazovacích táborů, a to jen díky lékařské znalosti tatínka Oskara.

Simulovali totiž spálu a té se nacisti báli. „Kdo měl nakažlivou chorobu, nesměl transportem do Osvětimi. Tatínek s maminkou simulovali spálu, Němci transport totiž doprovázeli a báli se, aby nemoc nechytili,“ vysvětloval Jiří Koref. Díky této lsti se rodina dožila osvobození Rudou armádou na konci války v květnu 1945.

Poslední tři

Jiří, Oskar a Marie byli také jediní tři členové rodiny, kteří koncentrační tábor přežili. Ostatních 23 příbuzných nacisti zavraždili. I proto o těchto temných vzpomínkách nechtěl Jiří příliš mluvit. „O pobytu v Terezíně se Jiřímu často zdávalo, toto místo pro něj bylo traumatem. Je proto pochopitelné, že svoji výpověď považoval za obzvlášť citlivou a vzpomínky si za svého života nepřál publikovat,“ popsala Paměť národa s tím, že proto bylo pamětníkovo svědectví zveřejněno až po jeho smrti.

Roku 1947 se Oskar Koref stal primářem urologického oddělení v havlíčkobrodské nemocnici, jeho manželka Marie tam později pracovala jako laborantka. Poté se na Vysočinu přestěhoval i syn Jiří a nastoupil do tercie havlíčkobrodského gymnázia.

Později, stejně jako otec, studoval medicínu. Po promoci na Lékařské fakultě v Praze si začal budovat svou profesní dráhu a stal se primářem na kožním oddělení tamní nemocnice. Špitálu zůstal věrný, v roce 2017 se společně s rodinou zúčastnil akce Jom – ha – šoa, která uctila památku zavražděných příbuzných.

„Lidi, kteří se dnes vracejí k antisemitským názorům a vůbec utlačují nějakou menšinu, bych nejprve vyřadil z jejich zaměstnání, a pokud by takové názory stále prosazovali, nechal bych je zavřít. Antisemitismus se rozvíjí velmi intenzivně. Mám obavy, že se něco takového vrátí a bude se to znovu opakovat. Antisemitismus dříme, ale je tu! Dodnes mám živé sny. Zdá se mi o pobytu v Terezíně. Ráno, když se probudím, jsem šťastný, že jsem doma,“ řekl v závěru natáčení pro Paměť národa Jiří Koref. Zemřel 12. září 2021. 

PPP444 ( 23. října 2021 01:28 )

Kdyby me nekdo zabil i jednoho pribuznyho, natoz dite nebo rodice, tak by me to taky pronasledovalo cely zivot. Jsou traumata, ktery proste cas nikdy nezahoji. RIP

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa