Mural vznikl na rohu ulice Vltavská a Nádražní v místech, kudy denně prochází i projíždí stovky lidí. Pokrývá stěnu domu orientovanou směrem k Andělu a má 163 metrů čtverečních. Malba vznikala nejdřív jako skica, která se pak přenese do počítače.

Tvořme spolu svět lepším

Téma dostala umělkyně jako zadání v rámci projektu City Forest, se kterým přišla společnost Converse. Barbora Idesová se tématu genderu ve své tvorbě věnuje běžně, takže pro ni takové zadání nebylo žádný problém. „Myslím si, že to je hodně podstatná věc,“ říká. Zobrazila motivy žen obklopenými květy, což může podle ní symbolizovat například to, že lidé spolu mohou růst a inspirovat se navzájem. „Je to o tom, abychom spolu tvořili svět lepším,“ poznamenala.

Dílo doprovodila i textem, kde zobrazuje právě silnou ženu, která dokáže měnit věci k lepšímu, a zobrazuje svět, kde „každý může být tak jemný nebo tak drsný, jak sám chce“. Má to být také svět, kde mají všichni rovné příležitosti a mohou žít bez toho, aniž by řešili, co je mužské a co ženské.

Projekt City Forest funguje po celém světě a dává prostor umělcům z lokálních komunit. „Cílem je podpořit mladé talentované lidi, ať už jde o umění, hudbu, sport nebo udržitelnost,“ říká Martin Pavlíček ze společnosti Converse.

Nástěnné malby v rámci projektu vznikly po celém světě. Genderem se zabývá například mural v Mexico City nebo ve Varšavě. Díky tomu, že se nachází ve veřejném prostoru, mohou svým sdělením oslovit velké množství kolemjdoucích. „Hlavní je být platformou pro mladé talentované lidi, aby mohli prezentovat svoji tvorbu a ideálně to spojit s nějakým společenským nebo enviromentálním tématem,“ dodal Pavlíček.

Prostor pro tak velkou malbu podle něj není v Praze úplně snadné najít. Projekt City Forest chce tento prostor využít dalších 12 měsíců a počítá se také s tím, že dílo Barbory Idesové by mohla během té doby vystřídat jiná malba například s enviromentální tématikou.

Lze ho rozpohybovat

Mural na Smíchově má také přesah do virtuální rozšířené reality. Pomocí instagramového filtru si ho mohou kolemjdoucí po načtení QR kódu rozpohybovat na displeji svého mobilního telefonu.

Fotogalerie
14 fotografií