Pondělí 2. srpna 2021
Svátek slaví Gustav, zítra Miluše
Oblačno, déšť 22°C

Ondra měl vážnou nehodu, téměř zemřel: Skaut se ale nevzdal, lidé mu na léčbu poslali 1,6 milionu korun!

Autor: VaB - 
22. června 2021
05:21

Ondra měl loni v září nehodu, při které utrpěl velmi vážná zranění. Vypadalo to, že nepřežije. Skaut, přezdívaný Hobit, se ale s následky popral. Důležité jsou pro něj teď neurorehabilitace a fyzioterapie. Pomáhá mu i manželka Aneta s dvouapůlletou dcerou Sárou. Lidé mu už poslali 1,6 milionu korun.

Psalo se září roku 2020. Ondrovi se v mžiku vteřiny změnil život k nepoznání. Vlivem vážné autonehody utrpěl mnohačetné zlomeniny, těžké poranění hlavy a plic. Nechybělo mnoho a zranění mohla být smrtelná.

Ondra ale přežil, přečkal ty nejkritičtější dny a postupně přešel do bdělého kómatu. Na nic nereagoval, byl nehybný. „V prosinci byl Ondra na přání své rodiny propuštěn do domácího ošetřování. Brzy se ukázalo, že domácí prostředí a blízkost nejbližších, manželky Anety a dvou a půl roční dcery Sáry, Ondrovi v uzdravování velmi pomáhá,“ popisuje na stránkách Donia Ondrův kamarád Aleš, který sbírku založil.

Rodina ale nemůže nahradit odborníky. „Ondra teď v domácím prostředí absolvuje druhé kolo intenzivní fyzioterapie, kterou zajišťuje neurorehabilitační klinika Axon. Tato terapie přináší velké pokroky a je zřejmé, že Ondra má potenciál posouvat se dál,“ dodává Aleš.

Primářka kliniky vidí velkou naději pro zlepšení. Dokonce je prý možnost, že by se Ondra mohl do roku postavit na vlastní nohy! Jenže podobné rehabilitace jsou velmi nákladné, pojišťovny hradí buď malé procento, nebo vůbec žádné.

Založil sbírku

A tak se Aleš společně s týmem kamarádů rozhodli, že na Doniu založí sbírku. „Chceme využít Ondrův maximální potenciál, a proto mu zajistit intenzivní rehabilitaci, logopedii a vše, co mu pomůže se vrátit k rodině, skautům a všemu, co měl rád,“ uvádí.

Třítýdenní cyklus v domácím prostředí od Axonu vyjde na 54 tisíc korun. Naopak stejně dlouhá léčba, ale na klinice, vyjde na 100 tisíc korun. „Zde bude Ondra cvičit v „kleci“ – sed, klek, klek na jednom koleni, stoj, chůzi, využití robotů Lokomat (nácvik chůze) a Amadeo (jemná motorika rukou),“ vysvětluje kamarád.

Aby se Ondra mohl „vrátit zpět na nohy“, musí podobné kurzy absolvovat alespoň v rozmezí jednoho roku. A to stojí více než jeden milion korun. Dále je nutné docházet i k odborníkům na logopedii a to znamená, vynaložit další úsilí i peníze.

„Tato nezbytná péče vyžaduje velké finanční prostředky, které rodina Ondry, při veškeré snaze, není schopna dlouhodobě zajistit. Proto jsme jeho příběh zveřejnili a pokorně vás žádáme o jakoukoliv finanční pomoc pro našeho Ondru. Děkujeme vám,“ dodává Aleš.

Skautská vytrvalost

Skaut Hobit, jak je Ondra přezdívaný, se domů dostal 3,5 měsíce od vážné nehody. Už tehdy dokázal naznačit pohyb rtů nebo vypláznout jazyk. Dokázal také pohnout pravými končetinami, byť omezeně. Díky domácímu cvičení a péči milující rodiny se jeho prognóza zlepšuje.

„Dnes je schopen aktivně pohybovat pravou horní i dolní končetinou, podávat předměty, utřít si ústa ubrouskem. Reaguje velmi pozitivně na jiné osoby, sám je aktivně zdraví a snaží se navazovat komunikaci,“ doplňuje kamarád. Nedělá mu problém ani pohladit svou dcerku. Zlepšuje se i komunikace, Ondřej je schopen skládat stále delší a srozumitelnější věty. Vše jen díky intenzivnímu cvičení jak doma, tak i s fyzioterapeuty.

Ohromná podpora!

Sbírka byla založena na začátku května. Od té doby Ondřejovi poslalo peníze více jak 1788 dárců, celkově to je 1,6 milionu korun! „Moc vám všem děkujeme za neuvěřitelnou podporu. Během pár dní se díky VÁM podařila vybrat částka, která pokryje Ondrovy roční terapie. Veškeré peníze, které se vyberou nad původní milník 1 062 000 Kč, budou použity na další výdaje související s Ondrovou léčbou, ať už na různé pomůcky, nebo další terapie,“ děkuje Aleš.

Další videa