Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Atrofie, pot a slzy: Maxík poctivě cvičí, rodiče promluvili také o pláči

Autor: chal - 
10. října 2020
05:03

Příběh Maxíka zná snad každý. Chlapečkovi byla diagnostikována zákeřná spinální svalová atrofie (SMA), kvůli které pacienti ještě nedávno zpravidla v nízkém věku umírali. Maxík ovšem jako první přímo v České republice dostal zázračný lék Zolgensma, díky kterému dostal naději na dlouhý život. Nutností jsou ale pravidelné rehabilitace a cvičení. Maxík na začátku října nastoupil na dvoutýdenní léčebnou kúru na specializované klinice.

Pobyt je hlavně o tvrdé práci, což potvrdili i chlapcovi rodiče na sociální síti. „Každý můj den v Adeli center, hned po snídani, začíná kyslíkovou terapií. Poté následuje kryokontrastní terapie, kdy mám na sobě studené a teplé obklady. Pak přichází na řadu dvouhodinové cvičení ve speciálním oblečku. Po něm masáž a magnetoterapie,“ popsali Maxíkovi rodiče program synkovýma očima.

Maxík se rád a často směje, cvičení je pro něj ale někdy náročné, a tak přijde pláč. „Někdy se to neobejde bez slziček při cvičení, kdy bych chtěl radši za mámou. Proto cvičím většinou jen s terapeuty. Jsou tak skvělí a milí, že mě dokonale zabaví,“ napsali rodiče.

Cvičení je ale potřeba k tomu, aby se Maxík dál správně vyvíjel. Od aplikace léku Zolgensma udělal obrovský kus práce, fanoušky na sociální síti hned několikrát potěšil svými pokroky. Nejprve ho rodiče natočili, jak se dokáže sám zvednout a sednout si bez opory, zanedlouho už se chlubili videem, kdy Maxík dokáže dokonce sám stát! „Teto, já stojím!“ volal chlapec nadšeně.

Zdravíme vás z ADELI Medical Center, kde teď budu 2 týdny rehabilitovat👋 Září pro nás bylo ve znamení rýmy, kašle a nachlazení. Tak jsem se kurýroval, abych mohl zase cvičit a nabrat další sílu 🏋️‍♂️💪

Zveřejnil(a) Maxik_SMA dne Úterý 6. října 2020

Rodina si uvědomuje, že bez pomoci veřejnosti by Maxík zřejmě neměl možnost pravidelných kvalitních rehabilitací a léčebných programů. „Jen díky vám zde mohu teď rehabilitovat a za to vám opravdu děkuji,“ vzkázal prostřednictvím rodičů lidem, kteří již dříve poslali kvůli nejdražšímu léku na jeho konto desítky milionů korun.

Video  Maxík stojí!  - Facebook/ Maxik_SMA
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa