Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Veronika zažila v porodnici peklo: Dcera Terezka se narodila „mrtvá“! Máma se bojí nejhoršího

Autor: jel - 
14. září 2020
05:01

Zdravotní sestra Veronika P. si prošla celým těhotenstvím bez problémů. Na vlastní náklady dokonce absolvovala testy, aby si byla jistá, že je miminko v pořádku. Když se přiblížil termín porodu, holčičce se na svět úplně nechtělo. Přenášení bylo kvůli nemoci nebezpečné, podle maminky na to však nikdo nebral ohledy. V porodnici si Veronika prošla strašným peklem, její dcerka se v podstatě narodila „mrtvá“, lékaři ji museli dlouho resuscitovat. Terezka žije, ale její mozek to ovlivnilo. Jak moc, se zatím neví.

Veronika, která je finalistkou soutěže Maminka roku, s manželem mají dva syny Radečka (5) a Samíka (10). Třetí děťátko už neplánovali, když to ale přišlo, budoucí maminka si přála holčičku. „Ve druhém měsíci mi řekli, že jsem ‚potratila‘. Brala jsem to jako osud, že to tak prostě asi mělo být,“ popsala maminka, jak nešťastný příběh začal. Když skončila později na pohotovosti, přišlo překvapení. Byla stále těhotná! Miminko předtím na ultrazvuku nebylo vidět.

Vše pak probíhalo v pořádku až do porodu. Když přišel termín, holčičce se ven nechtělo. Veronika jako vyučená zdravotní sestra upozorňovala lékaře, že je pro ni přenášení kvůli zvýšené cukrovce v těhotenství nebezpečné. Nikdo ji však prý nebral na vědomí.

Čtyři dny po termínu to nakonec přišlo. „Po pravidelných kontrakcích jsem přišla do nemocnice k porodu a zde nastalo peklo, které upřímně nikomu nepřeji,“ zavzpomínala na hrůzy, kterými prošla. Dlouho prý trpěla, sama si v bolestech musela dojít na porodní sál, kde ji připoutali. Lékaři se rozhodli pro císařský řez, ale bylo to pozdě.

Terezka nedýchala

„Kontrakce mi málem potrhaly tělo, byl to zlý sen, jako ve filmu, ale nechci se litovat, vše bych pominula, kdyby závěr nebyl tak tragický,“ vysvětlila Veronika. Když po porodu prosila, aby jí děťátko ukázali, lékař prý beze slova odešel.

Holčičku museli resuscitovat dlouhých 15 minut, až potom se poprvé nadechla! Pak musela Terezka podstoupit třídenní chlazení mozku. „Je asi zbytečné podotýkat, v jakém psychickém stavu jsem byla. Všechny maminky měly svá miminka a mě zavřeli na pokoj samotnou bez dítěte,“ říká.

Těžce se to vysvětlovalo i synům, chtěli svojí sestřičku, na kterou se těšili, vidět. Veronika už v nemocnici nemohla vydržet, raději podepsala revers už po třech dnech. „Já chtěla pryč za svojí dcerkou. Z porodnice jsem odcházela s rozpáraným břichem a bez dcerky na úplném dně.“

Bojím se, že umře

Když Terezku uviděla, čekal maminku další šok. Byla na přístrojích a všude měla nejrůznější hadičky. Lékaři rodičům navíc sdělili, že chlazení nepomohlo a šance na přežití je 50:50. Holčička je ale velká bojovnice. Podle lékařů se jí rozpadá mozková tkáň, navíc jí hrozí několik dalších nemocí včetně mozkové obrny.

Podle maminky to bude velký zázrak, pokud se Terezka někdy vůbec posadí. „Terezka měla strašné výkyvy, kdy celé dny zvracela a já jsem se stále bála, že umírá a bojím se dodnes, že mi jednou umře,“ dodala smutně.

Rodiče s holčičkou chodí na nejrůznější léčebné procesy a rehabilitace. Prognózy však nejsou nejlepší. Vše je navíc velmi náročné nejen psychicky, ale i finančně a jak Veronika říká, s manželem na to přestávají stačit. Proto se rozhodli požádat o pomoc Nadační fond Český mozek, který rodině pomáhá veřejnou sbírkou. Informace k transparentnímu účtu jsou k dohledání na stránkách nadace.

Video se připravuje ...
Další videa