Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Daniel se po maminčině nehodě narodil předčasně a selhaly mu orgány: Navzdory všem prognózám chodí!

Autor: VaB - 
2. října 2020
05:30

Daniel (9) se narodil ve 28. týdnu těhotenství. To vše kvůli nehodě, od které viník nakonec ujel. Kvůli předčasnému narození mu praskly nedostatečně vyvinuté plíce, to způsobilo krvácení a následné multiorgánové selhání. Pomoct mu mohou rehabilitace v AXONu, jsou ale nákladné a pojišťovna je neplatí.

Tou dobou byl ještě u maminky v břiše. Před devíti lety měli jeho rodiče nehodu, kterou nezavinili. Viník navíc z místa ujel. Kvůli havárii se pak Daniel narodil předčasně, ve 28. týdnu těhotenství.

Vlivem traumatického předčasného narození mu praskly nedostatečně vyvinuté plíce, to způsobilo krvácení a následné multiorgánové selhání. Podle lékařů neměl šanci na život, s tím se ale nechtěla smířit jeho maminka.

Lékaři uváděli, že pokud přežije velmi kritické období, bude zcela upoután na lůžko, nebude komunikovat a bude odkázaný na neustálou pomoc od ostatních. Maminka ale chtěla, aby jeho život byl jiný, a tak začala dělat vše pro to, aby se měl její syn lépe.

Úplně sama se také stará o další tři zdravé sourozence. Měsíc po narození byla navíc Danielovi diagnostikována periventrikulární leukomalacie 3. stupně, která se projevuje jako mozková obrna. Vlivem postižení mozku a nedostatku kyslíku došlo k poškození všech čtyř končetin, v sedmém měsíci mu byla nalezena epilepsie, tu se ale podařilo lékařům zastavit.

Daniel má za sebou několik rehabilitací, i mimo Českou republiku. „Za sebou má čtyři operace Ulzibat zaměřené na problém zkrácených svalů. V tuhle chvíli děláme synergickou reflexní terapii, podstupujeme léčebnou metodu PANat, terapii Therasuit, aplikujeme kraniosakrální osteopatii, masáže a věnujeme se dalšímu cvičení, díky kterým dělá můj syn velké pokroky,” vypráví jeho maminka Petra Trdlová.

I přes všechny zprávy od lékařů, že nemá šanci na život, je vše jinak. Dnes jezdí na handbiku, chodí se zdravotním chodítkem, plave s rodinou a poznává nová místa. Rád pomáhá mamince vařit, oblíbil si i pražskou MHD. „Snažíme se brát Daniela jako zdravé dítě, takže dělá všechny aktivity jako ostatní děti. Teď bude nejvíc potřebovat intenzivní rehabilitace propojené s logopedií a ergoterapií na Neurorehabilitační klinice AXON,” dodává paní Trdlová.

Nyní Danielovi mohou pomoci rehabilitace v Neurorehabilitační klinice AXON. Ty ale neplatí pojišťovna v plné výši. Můžete proto klučinu podpořit na stránkách dárcovské platformy Donio, což mu pomůže. Rehabilitace jsou sice nákladné, o to víc ale účinné.

Video se připravuje ...
Další videa