Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Od narození bojuje o život: Holčička (1) dostala nové srdce, ale vymění jí ho ještě dvakrát!

Autor: ran - 
31. srpna 2020
11:53

Tři měsíce čekala na dětského dárce, jehož srdce by jí zachránilo život. V případě holčičky Ruby to bylo čekání na půl života - na její onemocnění se totiž přišlo v jejích pouhých třech měsících. Protože další srdíčko bude potřebovat až ve 20 letech, může se nyní konečně začít věnovat těm běžným batolecím starostem a radostem, na které se její rodiče Brian a Ashley tak moc těšili!    

Ruby June Cotterová (1) je teď už zase veselá holčička, která má starostlivé a milující rodiče a celá jen kvete. Ale když jí byly tři měsíce, všechno vypadalo o dost jinak. Její tatínek Brian (36) pracoval v armádě a maminka Ashley ve farmaceutickém průmyslu - oba si ze dne na den museli v říjnu 2019 požádat o několikaměsíční volno.

Jejich uzlíčku radosti něco scházelo. Jako první začal bít na poplach Brian, protože Ruby měla úplně ledové končetiny a teplotu povážlivě nízkou. V nemocnici řekli ustrašeným rodičům brzy proč. Bylo to kvůli velmi vzácnému onemocnění srdce, kdy slabý srdeční sval nezvládá dostatečně účinně rozvádět krev po těle.

Holčičce téměř ihned voperovali speciální přístroj, který srdce podporuje v jeho funkci, dokud se nenajde dárce. Ten se našel po dalších třech měsících a hned další den šla Ruby na sál. 22. prosince dostala nejlepší vánoční dárek, jaký si mohla přát - nové srdce. „Bylo to strašně silné, uvědomovali jsme si, že naše děťátko zachrání srdce nějakého jiného miminka, po kterém ale budou truchlit zase jeho rodiče,“ napsala na sociálních sítích maminka Ashley.

Po desetihodinové operaci a třítýdenním pobytu v nemocnici si mohli rodiče své zachráněné štěstí vzít domů a konečně začít žít tím pravým rodinným životem, po kterém tak toužili. „Byl to úžasný pocit, ale zároveň nás to trochu děsilo, přijít jen tak domů. Trávili jsme několik měsíců ve společnosti těch nejlepších odborníků, a teď jsme najednou skoro propadali panice, že už je nebudeme mít vedle sebe,“ svěřila se Ashley. Chmury jim ale brzy pomůže rozehnat Rubyina mladší sestřička, která se už také brzy chystá na svět. 

Brian s Ashley vědí, že bez špičkových lékařů a obrovské pomoci blízkých by takový šťastný konec jejich příběhu nenastal. Jsou proto vděční své rodině a dobrým přátelům za finanční dary, z nichž po celou dobu žili. Kamarádi pro ně také založili sbírku a vybrali už přes 100 tisíc dolarů (více než 2,1 milionu).

Většinu peněz však Cotterovi odložili na později, až bude Ruby potřebovat další operaci. Životnost transplantovaných srdcí totiž bývá jen kolem 20 let, aby tedy Ruby mohla žít alespoň do 60 let, bude potřebovat další dvě transplantace.

Onemocnění, jaké postihlo Ruby, potká méně než půl procenta narozených dětí. A jen třetina z těchto dětí potřebuje nové srdce. Větší část miminek dokáže spokojeně žít až do dospělosti jen s pomocí léků. 

frantacizek ( 31. srpna 2020 12:37 )

bobeček.. krásná holčička

Zobrazit celou diskusi